Skip to content
Menu
Menu

Je zadarmo a v záhrade je neoceniteľným pomocníkom. Hnojivo či prostriedok proti škodcom

Prečítať článok

Recyklácia je šikovný spôsob, ako ušetriť peniaze, chrániť životné prostredie a… získať bohatú úrodu v záhrade. Stačí, ak využijete popol z dreva, ktorý vám zostal po spaľovaní v krbe.

Dávajte si pozor, čo vyhadzujete do koša. Zvyšky rastlín, šupky a iný odpad sa môžu ukázať ako cenné hnojivo. To je prípad popola, ktorý môžeme v záhrade využiť na mnoho spôsobov.

Prečo používať popol z dreva v záhrade?

Popol je vedľajším produktom spaľovania v krbe. Ak máte doma sporák na drevo, určite máte veľké množstvo tohto odpadu. To isté platí aj pre zvyšky z grilovania, ale je potrebné si uvedomiť, že na použitie v záhrade je vhodný len popol z prírodného dreva – nenatretého a bez chemických prísad.

V závislosti od druhu spáleného stromu má popol vysoký obsah vápnika, fosforu, draslíka, horčíka a ďalších minerálov, ktoré sú základnými rastlinnými živinami.

Každého záhradkára by mala zaujímať zásaditá reakcia popola, najmä toho získaného z listnatých stromov. Jeho alkalické vlastnosti umožňujú dosiahnuť menej kyslé pH pôdy. Okrem toho častice popola zvyšujú priepustnosť pôdy, čím uľahčujú transport vody a živín.

Drevný popol ako prírodné hnojivo

Bohatstvo minerálnych prvkov v popole obohatí pôdu v zeleninovej záhrade. Týmto spôsobom sa pohnojí substrát pre tie rastliny, ktoré nepotrebujú veľmi kyslú pôdu, ale vyžadujú vysoký obsah draslíka. Patria sem uhorky, paradajky a paprika.

Cenný popol využite ešte pred výsadbou tak, že v ňom obalíte cibuľky a pridáte ho do jamiek pripravených pre sadenice. Zvyšky dreva zo spaľovania sú užitočné aj na okopávanie záhonov a mulčovanie zeleniny.

Vzhľadom na vysoký obsah draslíka a fosforu sa popol oplatí použiť v čase najväčšieho dopytu rastlín po týchto živinách. Napríklad v období kvitnutia a plodenia zeleniny možno popol pridať na záhon alebo ho rozriediť vo vode a použiť na zalievanie rastlín.

Popol na trávnik v záhrade

Zložky popola pôsobia proti škodcom, ako sú slimáky a mšice. Sú účinné aj proti hubám a majú antibakteriálny účinok. Tieto vlastnosti sa oplatí využívať pri starostlivosti o trávnik.

Dopĺňanie trávnika popolom na spôsob tradičného vápnenia by sa malo vykonávať po vegetácii a pred ňou. Aby vápnik z popola ľahšie prenikol do pôdy, je dobré po posype vykonať vertikutáciu a prevzdušnenie.