Určite ste to už zažili alebo videli. Na vyšších poschodiach panelákov často dravce naložia vajíčka a vychovajú potomstvo. Nie je to už žiadna rarita, stáva sa to prirodzeným koloritom sídlisk. Jedna taká rodinka je teraz aj na sídlisku Sekčov. Päť malých sokolíkov sa má k svetu, rodičia ich kŕmia a čoskoro sa začnú učiť lietať.
„Najmä od apríla do júna sa nám ozývajú ľudia, pretože počujú pískanie sovích mláďat, zahniezdil u nich sokol, alebo sa k nim zatúlalo mláďa. Zakaždým prosíme o zhovievavosť a trpezlivosť, kým sovy či sokoly odchovajú svoje mláďatá a tieto už budú schopné samostatne lietať. Tiež upozorňujeme, aby ľudia neodnášali mláďatká z miesta nálezu, ale vždy kontaktovali odborníka,“ povedala Lucia Deutschová z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.
Rodičia za potravou letia kilometre
Sokol myšiar i myšiarka ušatá síce hniezdia aj medzi panelákmi, no za potravou môžu zalietať i niekoľko kilometrov. Ich obľúbenou potravou sú myši a hraboše. Pri love na poliach významne pomáhajú pri ochrane poľnohospodárskych plodín a nahrádzajú chemické prípravky.
Rady
Odborníci hovoria, že operence by se mali nechať bez vyrušovania hniezdiť na mieste, ktoré si sami vybrali. Môžeme však prispieť k zvýšeniu pestrosti druhov aj inak. Pomocou pre vtáctvo je hniezdna búdka a v horúcich dňoch čisté napájadlo. K zvyšovaniu rozmanitosti druhov vo svojom okolí prispejeme i ponechaním časti záhrady bez kosenia, výsadbou a udržiavaním ovocných stromov či využívaním prírodných postupov na ochranu pred škodcami.
Foto: ako