Skip to content
Menu
Menu

Kedy zasievať uhorky do zeme? Podľa lunárneho kalendára sú najvhodnejšie pre rok 2024 tieto dni

Prečítať článok

Malo ktorý záhradkár odmieta zasadiť svoje vlastné uhorky. Milujeme ich pre ich chuť, sviežosť, vôňu, ale aj pre možnosť pripraviť si ich na zimu v podobe kyslých uhoriek.

Aby sme však získali bohatú úrodu, musíme dodržiavať pravidlá a správne načasovanie sejby. Dôležité je dodržať vegetačné termíny rastliny, ale aj dni priaznivé na siatie a výsadbu podľa lunárneho kalendára.

Kedy zasiať uhorky

Uhorky sú teplomilné rastliny, preto by sa nemali vysievať skôr, ako to dovoľujú klimatické podmienky v danom regióne.

Ak sa ponáhľame s výsevom do zeme, sadenice vymrznú. Ak zasejete sadenice príliš skoro, zostanú v interiéri príliš dlho. A to spôsobí prerastanie a priveľký adaptačný stres po výsadbe.

Ak sejeme príliš neskoro (aj neskorú odrodu), riskujeme, že nedostaneme veľa plodov! Preto by ste v žiadnom prípade nemali zanedbávať správne načasovanie výsevu semien.

Najdôležitejšie je rozhodnúť sa pred výsadbou uhoriek, ako ich pestovať: sadenice alebo siatie do zeme. V závislosti od tohto rozhodnutia sa dátum výsevu bude líšiť približne o 3-4 týždne (obdobie od zasiatia semien pre sadenice po výsadbu do zeme).

Výsev do zeme a výsadba sadeníc prebieha viac-menej súčasne. Robíme to vtedy, keď teploty stúpnu a prízemné mrazy už rastlinám nehrozia. Pôda by mala byť stabilne zahriata na +15, inak uhorky jednoducho zomrú.

Tento čas býva spravidla v druhej polovici mája po tzv. zamrznutých (Pankrác – 12. mája, Servác – 13. mája, Bonifác – 14. mája a prípadne ešte Žofia – 15. mája).

Pokiaľ sa rozhodneme sadiť do zeme vopred vypestované, alebo zakúpené sadenice, tak získame 3-4 týždňovú výhodu oproti pestovaniu zasiatím priamo do zeme.

Okrem toho musíme brať do úvahy podnebie nášho regiónu, dobu dozrievania plodov konkrétnej odrody a miesto výsadby (skleník alebo otvorené priestranstvo).

Kedy zasiať uhorky podľa lunárneho kalendára v roku 2024

Vplyv mesiaca na príliv a odliv morí a oceánov je známy jav. Rastliny majú tiež tendenciu líšiť sa vo vývoji v závislosti od toho, kedy boli vysadené. Súvisí to s hladinou vody v pôde a rastlinných tkanivách.

Skúsení záhradkári odporúčajú vysievať priesady na ubúdajúcom Mesiaci. Predpokladá sa, že tieto dni zlepšujú klíčenie semien a predovšetkým odolnosť voči chorobám, čo vedie k rýchlejšiemu vývoju a lepšej úrode.

Lunárny kalendár na apríl 2024 poskytuje nasledujúce informácie:

Najlepšie dni na výsadbu semien uhoriek na sadenice sadenice v apríli : 5., 7., 8., 9., 16., 17., 22., 25., 26. apríla (semená v skleníku).

Nepriaznivé (dni, kedy sa výsev na sadenice neodporúča): 6., 19., 20., 21. apríla.

Priaznivé dni na siatie a výsadbu uhoriek v máji 2023: 2., 3., 4., 6., 13., 14., 15., 17., 22., 23., 24., 30., 31. máj.

V dňoch, ktoré sú v kalendári označené ako priaznivé, semená dobre klíčia, vďaka čomu lepšie rodia, sadenice silnejú a krásne sa vyfarbujú.

Kedy by sa uhorky nemali vysievať v máji 2024: vyhnite sa výsadbe uhoriek počas nového mesiaca (deň pred a po tejto fáze) a počas splnu: 5., 18., 19., 20.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

The post Kedy zasievať uhorky do zeme? Podľa lunárneho kalendára sú najvhodnejšie pre rok 2024 tieto dni appeared first on Šikovník.