Skip to content
Menu
Menu

Máte po jedle plné naduté brucho? Začnite piť túto bylinku

Prečítať článok

MTrápi vás nadúvanie? Skôr ako pôjdete do lekárne a siahnete hlboko do vrecka, vyskúšajte bylinné lieky. Dúška materina má mnoho vlastností a nálev z neho prinesie úľavu pri nepríjemných tráviacich problémoch.

Dúška materina je trváca rastlina, ktorá rastie voľne, ale dá sa pestovať aj v záhrade. Pochádza z rovnakej čeľade ako tymián a často sa vyskytuje v slovenských lesoch a na čistinkách. Nálev z tejto rastliny je prírodný liek s mnohými zdravotnými účinkami, okrem iného pomáha, ak vás trápi plynatosť.

Ako vyzerá dúška materina?

Rastlinu spoznáte predovšetkým podľa malých ružovofialových kvetov (kvitne od júna do októbra) a charakteristickej intenzívnej vône. Dúška materina sa k nám dostal zo Stredomoria a dobre rastie na teplých a slnečných miestach.

Dúška materina je rastlina s mimoriadnymi vlastnosťami, ktoré sa dajú využiť na rôzne spôsoby. Éterické oleje obsiahnuté v tejto rastline majú schopnosť zlepšiť náladu a upokojiť vás, preto sa ju oplatí pestovať v domácej záhrade. Z času na čas si môžete kvety potrieť v rukách a využiť tak ich aromaterapeutický účinok. Dobrým nápadom je aj nálev z tejto rastliny.

Aké účinky má dúška materina?

Nálevy majú silný antibakteriálny účinok vďaka obsahu fenolov a trieslovín. Môžu sa používať ako kloktadlá do hrdla alebo inhalácie. Pomáhajú zmierniť príznaky dýchacích ťažkostí, ako sú kašeľ, astma a chronická bronchitída. Nálev je tiež účinný obklad na poranenia kože, vredy a popáleniny. Okrem toho má sťahujúci a protizápalový účinok a je užitočný pri umývaní pokožky so sklonom k akné a miest po uhryznutí. Okrem toho môže dúška materina zmierniť menštruačné bolesti a znížiť menštruačné napätie.

Nálev sa oplatí konzumovať po jedle. Éterické oleje obsiahnuté v bylinke majú vetropudný účinok, a preto pomáhajú zbaviť sa črevných plynov a plynatosti. Okrem toho nálev z rastliny zvyšuje chuť do jedla, zvyšuje vylučovanie žalúdočných štiav, priaznivo pôsobí na činnosť pečene a zabraňuje príliš rýchlemu rastu baktérií a nadmernému kvaseniu v tráviacom trakte.

Ako používať nálev z materinej dúšky?

Nálev z materinej dúšky je najlepšie pripraviť z približne 2 gramov suroviny a nemala by sa prekročiť denná dávka 6 gramov sušenej byliny. Pripravenú bylinu treba nasypať do pohára vriacej vody a prikrytú lúhovať približne 15 minút (použitie viečka znižuje straty cenných éterických olejov). Takto pripravený nálev je najlepšie konzumovať po jedle; odporúčajú sa maximálne tri porcie nálevu denne.D

Dúška materina sa môže úspešne používať na dochucovanie jedál. Je to rastlina, ktorú by ste si mali sami nazbierať a následne usušiť. Uchovávaná vo vzduchotesnej nádobe sa môže používať počas celého roka na dochutenie mäsových, rybacích a zeleninových jedál, ako aj šalátov a omáčok.

Zdroj