Skip to content
Menu
Menu

Kam vyhodiť obaly od krmiva pre psov a mačky? Zoznam je dlhý

Prečítať článok

1.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Anastasiya Tsiasemnikava).

Obaly na krmivo pre psov a mačky nás často nútia zamyslieť sa: kam ich vlastne vyhodíme? Sortiment krmív pre našich domácich miláčikov ponúka sáčky, konzervy, vrecká a plastové škatule. Ich recyklácia môže pre majiteľov predstavovať problém. Do ktorého kontajnera na triedený odpad treba obaly od krmiva vyhodiť? Záleží na tom – vysvetľujeme, z čoho.

Obaly na krmivo pre psov a mačky nás často nútia zamyslieť sa: kam ich vlastne vyhodíme? Sortiment krmív pre našich domácich miláčikov ponúka sáčky, konzervy
Foto: shutterstock/Anastasiya Tsiasemnikava

Do ktorého kontajnera mám vyhodiť prázdny obal od krmiva pre psov alebo mačky?

Na otázku, do ktorého kontajnera vyhodiť prázdny obal od krmiva pre psov alebo mačky, neexistuje jediná odpoveď. Veľa závisí od toho, z čoho je vyrobený. Kam by ste teda mali vyhadzovať rôzne typy obalov?

plastové vrecia vyhadzujte do žltých kontajnerov na plasty a kovy;

kovové plechovky od potravín vyhadzujte do žltých kontajnerov na plasty a kovy;

plastové obaly dávajte do žltých kontajnerov na plasty a kovy;

papierové obaly vyhadzujte do modrých kontajnerov na papier;

impregnované alebo mastné papierové obaly vyhadzujte do čiernych nádob na zmiešaný odpad;

poháre vyhadzujte do zelených nádob na sklo;

vrchnáky z pohárov odložte do žltých košov na plasty a kovy;

vrecká s krmivom pre psov a mačky do čiernych nádob na zmesový odpad.

Pred vyhodením obalu je dobré si ho dôkladne prezrieť. Môže sa stať, že na vreckách, ktoré by sme mali vyhodiť do čiernych kontajnerov, je nápis recyklovať. V takom prípade ich radšej vhadzujte do žltých košov na plastový a kovový odpad ako do čiernych košov na zmiešaný odpad.

Kam vyhodiť krmivo pre psov a mačky?

Nepoužité krmivo: Ak máte krmivo, ktoré ste nepoužili a je stále v dobrom stave, môžete ho darovať útulku pre zvieratá alebo ho ponúknuť susedom, ktorí majú domáce zvieratá.

Zvyšky krmiva z misiek: Zvyšky krmiva z misiek psov a mačiek by sa mali vyhadzovať do toalety. Vhodenie do bio odpadu nie je vhodné, pretože krmivo pre domáce zvieratá sa nerozkladá tak rýchlo ako bežný bio odpad a môže spôsobovať problémy v kompostovaní.

Pred vyhodením obalu je dobré si ho dôkladne prezrieť. Môže sa stať, že na vreckách, ktoré by sme mali vyhodiť do čiernych kontajnerov, je nápis recyklovať.
Foto: shutterstock.com/Art_Volkusha

Čo robiť s mačacím odpadom a výkalmi?

Majitelia mačiek čelia ďalšiemu problému s recykláciou. Čo robiť s mačacím stelivom a výkalmi domácich zvierat? Samotné výkaly zbavené podstielky môžete vyhodiť do toalety. Nie sú vhodné do hnedých nádob na biologický odpad, pretože sú živočíšneho pôvodu. Niektorí ľudia ich vyhadzujú na kompost, aby ho nakŕmili. Nie je to však najlepší spôsob ich recyklácie, mačacie výkaly môžu spôsobiť ochorenie ľudí a je lepšie ich neskladať. Na druhej strane, najlepšie miesto na vyhadzovanie mačacích výkalov sú čierne kontajnery na zmesový odpad.

S mačacími výkalmi je to ešte jednoduchšie: Bez ohľadu na druh patria do zmesového odpadu. V Poľsku je zo zákona zakázané hádzať ho do toalety kvôli jeho hygroskopickým a hrudkujúcim vlastnostiam. Tie môžu spôsobiť upchatie kanalizačných potrubí. Použité stelivo tiež nevyhadzujeme do biologicky rozložiteľného odpadu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Uprednostňuje vaša mačka teplé krmivo? Vysvetlenie môže byť prekvapujúce

Mnohí sa dopúšťajú tejto chyby. Nikdy neumiestňujte misku s vodou na toto miesto

The post Kam vyhodiť obaly od krmiva pre psov a mačky? Zoznam je dlhý appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj