Skip to content
Menu
Menu

Muchovník – pestovanie, zber a využitie plodov

Prečítať článok

Muchovník, ozn. aj indiánska čučoriedka, je u pestovateľov čím ďalej tým obľúbenejšia, prináša totiž mnoho výhod. Jeho plody sa výrazne podobajú čučoriedkam, odtiaľ teda pochádza spomínaná prezývka muchovníka.

Muchovník

Muchovník (lat. Amelanchier) patrí medzi listnaté kríky, ktoré si nežiadajú náročnú starostlivosť. Ich pestovanie je tak veľmi jednoduché, nespornou výhodou je navyše ich dlhovekosť.  Veľmi často je preto používaný ako súčasť živých plotov. U nás je najčastejšie pestovaný muchovník jelšolistý, stretnúť sa však môžete aj s radom iných kultivarov.

Vlastnosti muchovníka

Táto rastlina ponúka mnoho pozitívnych vlastností. Medzi tú najviac oceňovanú patrí bohatá úroda plodov, ktoré majú naozaj široké využitie. Okrem toho však muchovník nie je náročný na pestovanie a zároveň je dlhoveký. Na prvé plody si síce musíte počkať dva až tri roky, potom však môže muchovník plodiť až do 80 rokov. Úrodu teda budete zbierať pravidelne po mnoho rokov.

Navyše je tiež mrazuvzdorný, bez problému tak zvládne aj mrazivé zimy a dobre sa mu darí aj vo vyšších polohách. Vývoj plodov je veľmi rýchly, jedná sa teda o jeden z najrýchlejšie dozrievajúcich druhov ovocia v našich oblastiach.

Pestovanie muchovníka

Ideálnym obdobím na sadenie muchovníka je jeseň, prípadne začiatok jari – kvety muchovníka zvládnu aj nižšiu teplotu (cca do -5°C). Presadiť ho však môžete prakticky kedykoľvek. Ide o veľmi adaptívnu rastlinu. Muchovník si nežiada nič špeciálne, iba potrebnú výživu, zálievku v období sucha a pravidelné zarezávanie. Tento ker začína plne plodiť v období okolo šiesteho roku. 

Nároky na pôdu

Najlepšie je pre neho pestovanie v pôde s neutrálnym pH, ale môže byť aj mierne kyslá či zásaditá. Dôležitá je však aj priepustnosť pôdy, ktorá nesmie byť príliš podmáčaná. Nutnosťou je aj bohatý zdroj živín.

Zdroj foto: matunka / Shutterstock.com

Väčšinou sa kríky muchovníka vsádzajú do sponu (1 – 1,8 cm v rade a 3,5 m v medziradí). Alternatívou je však aj možnosť pestovať muchovník jednotlivo. Pokiaľ bude mať dostatok priestoru, môže dorastať veľkosti až päť metrov.

Zber plodov muchovníka

Plody muchovníka sú malé tmavo modré bobule, ktoré dozrievajú v rôzne veľkých strapčekoch. Z tých je dobré plody oberať jednotlivo, pretože dozrievajú rôzne. Zber je jendoduchý – bobule sa dajú ľahko odtrhnúť bez toho, aby sa poškodili. Preto je obľúbený aj samozber. Muchovníky rozkvitajú v období medzi aprílom a májom, vznik plodov je potom veľmi rýchly.

Využitie plodov muchovníka

Muchovník je obľúbený hlavne pre svoje plody. Tie sa totiž v našich kuchyniach objavujú čím ďalej tým častejšie. Je to hlavne vďaka tomu, že ponúka mnoho pozitívnych účinkov na naše zdravie. Obsahujú totiž dôležité vitamíny A, B a C, ďalej sú bohaté aj na antioxidanty a fenoly. Oproti čučoriedkam majú navyše výrazne vyšší obsah minerálnych látok, ako sú:

draslík,

fosfor,

vápnik,

horčík,

železo.

Zdroj foto: Fotema / Shutterstock.com

Tie sú nevyhnutné pre správnu funkciu nášho metabolizmu. Plody muchovníka majú široké využitie. Pripraviť si z nich môžete rôzne džemy a sirupy, kompóty, ale napríklad aj destiláty. Konzumovať ich samozrejme môžete aj čerstvé, tak si zachovajú všetky svoje zdraviu prospešné látky. Okrem využitia v kuchyni však nachádza uplatnenie aj ako súčasť okrasných živých plotov.

Muchovník je veľmi krásny ker, ktorý môže dorastať do naozaj veľkých rozmerov. Svoje okolie bude zdobiť niekoľko desiatok rokov, navyše poskytne bohatú úrodu lahodných plodov, ktoré sú prospešné pre naše zdravie. Ide teda o ideálny ker.

Ďalšie rastliny a kvety