Skip to content
Menu
Menu

Ostrihala som ruže, aby mi opäť krásne rozkvitli! Zapamätajte si tento jednoduchý trik a potešte sa čerstvým kvetom

Prečítať článok

Keď tieto kráľovné všetkých kvetov odkvitnú, je škoda, že týmto sa výbuch ich jemnej krásy končí. Jedinou útechou je, že ak ich v lete správne zrežete, môžete počítať s opakovaným kvitnutím.

 

Ruže v závislosti od druhu, ale aj regiónu začínajú kvitnúť v rôznom čase. Doba kvitnutia je tiež odlišná.

Ako strihať ruže v lete

Prvá vec, ktorú musíte urobiť po odkvitnutí ruží, je orezať ich. Ruže potrebujú rez nielen na jar, ale aj v lete. Kým jarný rez ich omladzuje a stimuluje k tvorbe nových výhonkov, letný rez ich má predovšetkým povzbudiť k opakovaniu kvitnutia.

Bez ohľadu na rozmanitosť ruží dĺžka kvitnutia ukazuje zručnosť záhradníka. Po odkvitnutí rastlina nasmeruje všetky svoje sily na dozrievanie semien.

Nebudeme ich však rozmnožovať, preto treba súkvetie odstrániť. Potom budú všetky sily smerovať k ďalšiemu kvitnutiu a rozvoju rastliny pri súčasnom zlepšení vzhľadu.

Je dôležité rezať ruže správne. Mnoho začínajúcich záhradníkov odstraňuje iba zvädnuté kvetenstvo a to nestačí.

Veľkokveté ruže režte spolu s jednou alebo dvoma listovými vetvami asi pol centimetra nad ďalšou, lemové ruže s tenšími stonkami rozprestierajúcimi sa na jednej stonke strihajte spolu s celou „kyticou“ tesne nad vetvičkou listu. obyčajný kmeň. Ruže popínavé podobne, tesne nad prvou alebo druhou listovou vetvou zhora.

Ak sú ruže veľké, môžete rezať oveľa nižšie tesne nad spodnými listovými vetvami. Odrezané stonky možno použiť na rozmnožovanie ruží.

Nebojte sa tvrdých rezov. Vďaka nim bude druhá vlna kvitnutia o nič menej svieža ako prvá. Tiež sa oplatí okamžite vykonať sanitárne prerezávanie a zbaviť sa zlomených, vysušených a poškodených výhonkov.

Letný rez je oveľa prácnejšia a časovo náročnejšia práca, pretože úpravy rezov vykonávame pravidelne počas celého leta. Až potom môžeme počítať s dlhým, bohatým kvitnutím a estetickými ružovými kríkmi.

Starostlivosť o ruže po prerezaní: kľúčové kroky na zabezpečenie ich prosperity a kvitnutia

Po orezaní starostlivosť nekončí. Ďalším dôležitým postupom je kyprenie pôdy okolo rastlín. Pôda pokrytá kôrou prispieva k horšiemu vstrebávaniu vlhkosti, nedostatku kyslíka a vzniku chorôb.

Ruže milujú vlhkosť a slnko. Ak rastú zle, oplatí sa ich presadiť, pretože nemajú dostatok slnka.

Nezabúdame ani na prihnojovanie. Počas kvitnutia rastlina strávi veľa energie, takže je potrebné ju obnoviť.

Najlepšou možnosťou je striedanie koreňového a listového hnojenia. Roztok popola možno použiť ako aplikáciu na listy. Obsahuje veľa draslíka, fosforu a vápnika, ktoré sú pre rastlinu tak potrebné.

Na prípravu spreja vložte 2 šálky popola do 1 litra vriacej vody, nechajte cez noc vylúhovať. Ráno preceďte, pridajte 10 litrov studenej vody a rastlinu postriekajte.

Okrem draslíka a fosforu potrebujú kríky na urýchlenie rastu aj dusík. Na tento účel môžete použiť roztok močoviny: 1 polievková lyžica na vedro vody. Môžete tiež použiť akékoľvek hotové hnojivá na ruže.

Všetci záhradkári vedia, že ruže sú náročné, no pri správnej starostlivosti poskytujú neskutočný estetický zážitok!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

The post Ostrihala som ruže, aby mi opäť krásne rozkvitli! Zapamätajte si tento jednoduchý trik a potešte sa čerstvým kvetom appeared first on Šikovník.

Zdroj