Skip to content
Menu
Menu

Počítajte toľkoto sekúnd a zistíte, ako ďaleko je od vás búrka

Prečítať článok

Máj nám priniesol prvé horúčavy a s nimi aj riziko náhlych dažďov a búrok na Slovensku. V lete budú ešte častejšie, takže musíme byť pripravení na rýchle a často nebezpečné zmeny počasia. Ako môžeme sledovať búrku, aby nás neprekvapila, keď ju najmenej očakávame?

Búrka je meteorologický jav spojený s intenzívnym vývojom oblakov cumulonimbus. Vyznačuje sa intenzívnymi zrážkami, krupobitím alebo snežením, ktoré sprevádzajú blesky.

Búrka je prudký a náhly jav – môže prísť doslova za pár okamihov a zastihne nás na prechádzke, na bicykli alebo na vode. Tieto situácie sú veľmi nebezpečné, pretože počas búrky môže rýchlosť vetra dosiahnuť až 80 km/h! Niet divu, že fráza „kde je búrka“ je jednou z najčastejšie zadávaných fráz vo vyhľadávačoch – chceme sa predsa cítiť bezpečne a naplánovať si najbližšie hodiny, napr. pre naše voľnočasové aktivity v prírode.

Ako zistíte, kde sa búrka nachádza?

Ako funguje búrkový radar?

Búrkový radar vysiela rádiové signály generované búrkami do systému prostredníctvom špeciálnych antén. Tam sa dekóduje ich poloha a my môžeme presne zistiť, kde sa búrka práve nachádza. Tieto antény sú namontované na budovách, kde sa vykonáva záznam búrok. Montujú sa najmenej 10 metrov nad strechou budovy.

Vďaka sile signálu je možné odhadnúť presnú vzdialenosť, v ktorej sa blesk práve nachádza. Samozrejme, vyskytujú sa chyby, ale tie sa rýchlo zachytia a opravia.

Moderné radary dokážu zaznamenať až desaťtisíce búrok za minútu! Údaje sa aktualizujú každých 1 až 5 minút, takže sú veľmi presné, s oneskorením menším ako päť minút.

Ako môžem sám sledovať, ako ďaleko je búrka?

Vzdialenosť búrky si môže každý z nás určiť aj sám v kilometroch. Stačí spočítať sekundy od objavenia sa blesku po hrom, ktorý počujeme. Ak sú to tri sekundy, blesk sa objavil 1000 metrov od nás, ak päť sekúnd, je to 1700 metrov a ak desať sekúnd, je to 3400 metrov od nás.

Zdroj