Skip to content
Menu
Menu

Slováci si dávajú do práčky plastové sáčky. Zachraňuje to domácnosti

Prečítať článok

Ak máte doma domáce zvieratá, pravdepodobne ste si všimli, že ich srsť zostáva prilepená na oblečení aj po vybratí z práčky. To pranie, vytieranie ani žmýkanie ju neodstráni. Sušička ju dokáže odstrániť, ale ak ju nemáte, chlpy a srsť na bielizni, žiaľ, zostanú. Rovnako ako prach alebo pokrčený papierový obrúsok, ktorý ste možno zabudli vybrať z vrecka.

Statická elektrina vás zachráni

Aj pre tých z vás, ktorí si nechcú kupovať sušičku, existuje veľmi jednoduché a lacné riešenie. Volá sa plastové vrecko. Toto obyčajné vrecko vložíte do bubna práčky doprostred oblečenia a spustíte zvolený program.

Keď práčka dokončí svoju prácu a vy vyberiete bielizeň, budete veľmi príjemne prekvapení. Oblečenie bude nielen čisté, ale nebudú na ňom žiadne ďalšie vlákna. A tento zázrak je spôsobený statickou elektrinou, ktorá zachytí všetky pevné nečistoty v plaste.

Takže nielenže nebudete potrebovať častý zásah lepiaceho valčeka, ale urobíte radosť aj filtru v práčke. Predĺžite tak jeho životnosť. Tento trik však nepoužívajte, ak sa chystáte prať v práčke. Je nepravdepodobné, že by plast prežil také vysoké teploty. Optimálna je teplota do 40 °C. Na tieto účely nepoužívajte ani žiadne reklamné tašky s farebnou potlačou.

To vedeli už naše babičky.

V obchodoch sa predávajú loptičky, ktoré sa používajú na zachytávanie vlasov a vlákien z oblečenia v práčke. Stoja však peniaze a tiež rýchlo strácajú svoju účinnosť. Plastové vrecko je zadarmo a funguje na 100 %. To vedeli už naše babičky. Ale vlastne na to prišli náhodou, keď v 70. rokoch prali vrecká, aby ich mohli používať opakovane.

Ale aj s touto šikovnou pomôckou by ste mali filter práčky čistiť aspoň raz za 3 mesiace. Ručne z neho odstráňte všetky pevné častice a vyperte ho pod tečúcou vodou. Ak na ňom nájdete usadeniny vodného kameňa, namočte ho do roztoku octu a vody v pomere 1:1. Nechajte pôsobiť približne 15 minút a potom ho vydrhnite mäkkou kefou.