Skip to content
Menu
Menu

Zasaďte tento kvet do záhrady. Krásne kvitne a odpudzuje krtkov a hrabošov

Prečítať článok

Jar je krásny čas, kedy sa celá príroda prebúdza zo zimného spánku. Už pripravujeme záhradu, hnojíme pôdu, striháme kvety a stromy a plánujeme zeleninovú záhradku. V tomto ročnom období musíme zabezpečiť aj správnu ochranu rastlín pred škodcami.

Krtkovia a hraboše v záhrade dokážu napáchať veľa škody. Obhrýzaním koreňov a stoniek ničia všetko, čo na svojej ceste stretnú. Existuje však účinný spôsob, ako sa s tým vysporiadať. Zasaďte si ju do záhrady a nenásytné zvieratá sa jej vyhnú.

Spôsob, ako sa vysporiadať s krtkami a hrabošmi

Krtkovia a hraboše v záhrade sú ťažkým súperom. Bojujeme s nimi okrem iného pomocou zvukových pascí, no ani tie často zlyhávajú. Škodcovia chvíľu odchádzajú, potom sa vrátia a pokračujú v ničení zeleninovej záhrady a kvetinových záhonov.

S krtmi a hrabošmi v záhrade však existuje účinný spôsob a je to rastlina. Cisársky šachovník alebo Cisárska koruna, ako o nej hovoríme, vydáva pre škodcov nepríjemný zápach. Je to pre nich také intenzívne, že rýchlo vzdajú okusovanie vašich rastlín.

Koruna je mimoriadne pôvabná rastlina. Krásne kvitne, no pamätajte, že je aj jedovatá. Jeho výhonky a kvety produkujú látku, ktorá aj keď je pokožka mierne poškriabaná, môže spôsobiť silné zvracanie a znížiť krvný tlak. To je dôvod, prečo vykonávame všetky ošetrovateľské práce v ochranných rukaviciach. Ako sa oň starať?

Cisárska koruna (Rubra Maxima´ / Cisárska koruna červená). Poloha a starostlivosť

Pred zasadením cisárskej koruny do záhrady vyberte vhodnú polohu. Pôdu treba tiež prekypriť a vyživiť, napr. Rastlina preferuje slnečné alebo mierne zatienené miesta. Vtedy kvitne najlepšie.

Pôda by mala byť úrodná a priepustná. Cisárska koruna sa zvyčajne vysádza do záhrady koncom leta. Môžeme ju však vysádzať aj v máji, keď sa počasie ustáli a vonku je teplejšie.

Rastlinu vysádzame na záhony do hĺbky asi 15-20 cm, vzdialené od seba asi 30 cm. Zabezpečíme tak optimálny rast rastliny. Rastlina vyžaduje pravidelné zavlažovanie.

Čo robiť, keď cisárska koruna vybledne?

Cisárska koruna je trváca rastlina. Po odkvitnutí odstránime suché výhonky a cibuľky necháme v pôde. Jediná vec, ktorú treba pamätať, je zabezpečiť ochranu pred mrazom. Tu je najlepším riešením mulč z kôry a suchého lístia.

Ako vidíte, starostlivosť o cisársku korunu nie je zložitá ani časovo náročná. Stačí jej poskytnúť vhodné podmienky a účinne ochráni vašu záhradu proti krtkom a hrabošom. Navyše úžasne kvitne.