Skip to content
Menu
Menu

Mesto Prešov šetrí, štát platí

Prečítať článok

Podielové dane tvoria 44 % príjmov mesta. Potom sú tu ešte miestne dane a poplatky, zvyšok príjmov je z predaja budov, prenájmov a parkovného v centre. Koronakríza núti samosprávy nastaviť krízový rozpočet, lebo výpadok daní je takmer istý. Už teraz je jasné, že podielová daň sa pre Prešov zníži minimálne o 3,2 milióna eur.

Jediné v čom mesto zatiaľ šetrí, sú mzdy. Zamestnanci úradu, mestských firiem a materských škôl boli v karanténe a teda na OČR-kách a maródkach, prípadne mali skrátenú pracovnú dobu. Prejavilo sa to tak, že mesto ušetrilo len na mzdách 250-tisíc eur, ale v skutočnosti to niekto zaplatil. Štát. Na zasadnutiach orgánov mesta ušetrili 11-tisíc eur, ale v rámci prevádzky úradu len 8-tisíc a to za poštovné a telefóny. Škrtnúť chcú aj 5-tisíc eur na propagáciu. Nuž, pri tých chýbajúcich miliónoch to zatiaľ nie je veľa.

Aj v mestských firmách sú pokladnice poloprázdne. Dokonca až tak, že nebudú mať na výplaty pre zamestnancov, ktorí pracovali. Napríklad taký dopravný podnik. Poskytovali prepravnú službu, hoci v obmedzenom režime, ale príjmy im výrazne klesli. Keďže sú to mestské firmy, nemôžu žiadať o pomoc štát, musí im pomôcť mesto ako jediný akcionár, ale podľa dostupných informácií na to nie sú žiadne rezervy. Naopak. Mesto musí rátať so znížením príjmu aj na dani za ubytovanie, za užívanie verejných priestranstiev, keďže sa kultúrne a športové akcie nekonajú, odhaduje sa pokles príjmov aj za komunálne služby a stavebné odpady, z nájomného mestských priestorov, z predaja budov aj pozemkov.

Radnica má pripravené úsporné opatrenia. Už na aprílovom mestskom zastupiteľstve ich mali schváliť, ale rozhodlo sa o stiahnutí tohto materiálu z rokovania, takže ešte nie sú schválené. Šetriť sa má na investíciách do parkovania, zimnom čistení ciest a dopravnom značení, na obmedzení údržby kontajnerov na dopad aj vývozu odpadu, na zeleni, toto leto sa nespustia fontány, aby sa šetrilo na vode a energii, verejné osvetlenie tiež nebude fungovať v plnom rozsahu, nekúpi sa auto pre mestských policajtov, ani pre PKO, obmedzí sa územný rozvoj a cestovný ruch.

V kapitolách pre kultúru, šport  a školstvo sa bude tiež šetriť. Výrazne sa znížia dotácie na šport, ľadohodiny, na akcie športové aj kultúrne, dokonca aj na občianske obrady. V oblasti školstva sa ráta so znížením výdavkov až o 255-tisíc eur. Konkrétne na mzdy a prevádzku školských budov. Materským školám bez právnej subjektivity znížia výdavky o 60-tisíc eur, s právnou subjektivitou o vyše 978-tisíc eur. Nespustia ani školské bazény, čím sa údajne ušetrí okolo 32-tisíc eur.

Koronakríza nám zmenila život. Regiónom, mestám aj jednotlivcom. Stačilo pár týždňov nečinnosti a zdanlivo zabehaný systém ukázal na plné obrátky ako rýchlo sa vie zastaviť a ako ťažko sa znova naštartuje. Možno práve na dopadoch tejto krízy uvidíme jasnejšie, za akú cenu pracujeme, za akú cenu platíme dane štátu aj samospráve a ako sa o nás vedia v krízových časoch postarať.

Anna Košuthová
Foto: V. Zamborský