Skip to content
Menu
Menu

Národnú filmovú cenu Slnko v sieti si prevezme za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre Božidara Turzonovová (foto)

Prečítať článok

19.4.2024 (SITA.sk) – Národnú filmovú cenu Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre si prevezme herečka Božidara Turzonovová. Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční 26. apríla.

V predošlých ročníkoch cenu za prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre získali napríklad kameraman Ladislav Kraus, in memoriam režisér Stanislav Párnický, herečka Emília Vášáryová a tiež vedkyňa Jelena Paštéková. V rámci odovzdávania cien budú ocenení aj ďalší tvorcovia v 18 kategóriách.

Ikona slovenského filmu

Priamy prenos z udeľovania ocenení sa bude vysielať z budovy Slovenského rozhlasu od 20:30 na Jednotke. Organizátorom je Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA), spoluorganizátormi sú RTVS a Slovenský filmový ústav, partnerom je DAFilms.sk a SOZA. Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond. Turzonovová je podľa prezidentky SFTA Kataríny Krnáčovej ikonou slovenského filmu.

„Vnímame ju roky na divadelných doskách, ale jej pôsobenie v oblasti slovenskej kinematografie, ako televíznej, tak filmovej, je nezabudnuteľné,” dodala Krnáčová a pripomenula, že od roku 1961 Turzonovová pôsobila v desiatkach hraných filmoch a v mnohých televíznych seriáloch.

Vysielanie v hlavnom vysielacom čase

„Dokonca ju môžeme vidieť aj v dokumentárnych filmoch, z ktorých jeden je aj nominovaný v kategórii Najlepší dokumentárny film aktuálneho ročníka Slnko v sieti,“ priblížila Krnáčová. Spomedzi filmov od slovenských režisérov hrala napríklad vo filmoch Víkend za milión Dušana Trančíka, Suzanne Dušana Rapoša či Orbis Pictus Martina Šulíka.

Riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj pozval všetkých divákov k obrazovkám. Ako dodal, RTVS je dlhodobým koproducentom slovenskej filmovej tvorby a vyjadril svoje nadšenie z toho, že budú toto významné podujatie vysielať naživo v hlavnom vysielacom čase. Podujatie bude moderovať Branislav Bruno Ciberej.

Mená laureátov

Diváci sa počas galavečera dozvedia mená laureátov spomedzi hraných, dokumentárnych a animovaných filmov, rozličných filmových profesií, ale po druhýkrát aj v kategórii Najlepší televízny film/séria/seriál. Krnáčová spresnila, že prihlásených bolo rekordných 34 filmových a televíznych diel.

V kategórii Najlepší hraný film STFA vyberala spomedzi 11 prihlásených prác, v kategórii Najlepší dokumentárny film z 13 projektov a v kategórii Najlepší animovaný film zo šiestich prihlásených. Súčasťou ocenení je aj Divácka cena, o ktorej rozhodli diváci svojim hlasovaním.

Viac k témam: Ceny SOZA, Národné filmové ceny, Ocenenie, Slnko v sieti
Zdroj: SITA.sk – Národnú filmovú cenu Slnko v sieti si prevezme za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre Božidara Turzonovová (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.