Štatút, ktorý sme včera na Rade Fondu na podporu umenia (FPU) schválili, odráža zásadné zmeny fungovania fondu, ktoré priniesla novela zákona o FPU z augusta minulého roku.
Najdôležitejší moment týchto zmien je to, že novela posilňuje rozhodovacie právomoci Rady FPU a z odborných komisií sa stáva poradný orgán Rady FPU.
Schválenie nového Štatútu FPU je prvým predpokladom, aby sa tieto zmeny dostali aj do praxe a činnosti fondu.
Rada FPU má možnosť vidieť do širších súvislostí prideľovania dotácií, ako tomu bolo pri odborných komisiách, ktoré mali síce aký taký odborný kredit, ale nemali prehľad o rozhodovaní v iných komisiách.
Rada vie lepšie posúdiť proporcie a odhaliť pozadia žiadateľov aj ich frekvenciu v jednotlivých programoch, kde sa opakovane vyskytovali ich žiadosti.
Taktiež je rada ako kolektívny orgán reprezentatívnejšie zastúpená v jednotlivých oblastiach kultúry a umenia, ako je tomu pri užšie zameranej odbornej komisii.
Nesúhlas istej časti kultúrnej obce s týmito zamýšľanými zmenami vyvolal aj nesúhlas so znením Štatútu a rozpútal mediálny záujem o tento zápas nielen v kultúrnej, ale aj širokej verejnosti, ktorá o existencii fondu takmer nevedela a doteraz nevenovala problematike fondu väčšiu pozornosť.
Štatút, ktorý sme predkladali a ten ktorý sme prijali sa zásadne nezmenil. Skôr utíchli vášne, ktoré boli vybičované tým, že sa téma Fondu stala predmetom politického zápasu a súčasťou pokusov opozície o odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej.
Matúš Oľha
podpredseda Rady Fondu na podporu umenia