Skip to content
Menu
Menu

Príďte si do Dvorany Evanjelického kolégia vychutnať koncert sopranistiek

(ako) – Koncert organizuje občianske združenie Prešovská gotika. Uskutoční sa v Dvorane Evanjelického kolégia v stredu 8. júla o 18. hodine. Sopranistky, ktoré prídu do Prešova účinkovať, majú vo svete zvučné mená a dramaturgiu koncertu pripravila profesorka  Eva Blahová. Vstupné je dobrovoľné.

Samotný koncert má okrem kultúrneho zážitku tri dôležité posolstvá. Prináša nádej na zmenu k lepšiemu v čase pandémie. Zároveň je aktivitou, ktorá má prispieť k dlhodobému úsiliu zrekonštruovať Svätomikulášsky organ v prešovskej konkatedrále. Výťažok zo vstupného na koncert bude totiž venovaný na jeho obnovu. Tretím posolstvom je pripomenutie si storočnice vzniku opery. Mimochodom, otec profesorky Evy Blahovej bol prvým operným spevákom na Slovensku. Sama vychovala svetoznáme speváčky a aj na koncert do Prešova pozvala svoje žiačky.

Medzi speváčkami, ktoré na koncerte vystúpia bude Zoya Petrova z Ruska, Mária Tajtuková a Miriam Brandisová zo Slovenska. Na klavíri ich bude sprevádzať Xénia Maskaliková.

Svätomikulášsky organ je už úctyhodný starček

Má už 380 rokov a patrí medzi 10 najvzácnejších na svete. Zachovali sa v ňom pôvodné píšťaly a vzácne rezby. Organári ho po obnove dokážu naladiť podľa zachovaných píšťal. Členovia občianskeho združenia Prešovská gotika sa o jeho obnovu usilujú už dva roky. Dúfali, že sa im podarí získať zdroje na rekonštrukciu z EÚ. V medzinárodnej súťaži na dodávateľa prác však neboli úspešní. „Aj tak to malo svoj zmysel. Aspoň sme sa zorientovali v nákladoch, ktoré sú okolo 430-tisíc eur a našli sme možného dodávateľa obnovy a dokonca nielen na Slovensku, ale blízko Prešova. Je to firma z Hranovnice v okrese Vranov nad Topľou, ktorá má s takými rekonštrukciami skúsenosti. Prieskum trhu ukázal, že spoločnosti z Rakúska či Švajčiarska by za práce chceli jeden milión eur,“ vysvetlil predseda združenia František Zborovský.

Získali podporu

Aktuálne sa Prešovskej gotike podarilo nazbierať už 400-tisíc eur. Mesto Prešov prispelo sumou 50-tisíc eur, župa 200-tisíc eur, ale finančné dary dali združeniu aj donori a množstvo Prešovčanov, ktorí si svojimi príspevkami adoptovali píšťaly. Chýba ešte 30-tisíc eur a tie sa snažia získať organizovaním podujatí, ktoré potešia Prešovčanov a posunú ich snahu dopredu. „Myslím si, že keď sa nám to podarí, bude to historická udalosť, ktorá sa dá prežiť len raz za život. Veď koľko ľudí môže povedať, že sa podieľali na takej vzácnej historickej udalosti? Českí reštaurátori povedali, že Prešov je požehnané mesto, lebo Svätomikulášsky organ patrí medzi najvzácnejšie na svete,“ dodal František Zborovský.

Foto: archív Prešovskej gotiky