Skip to content
Menu
Menu

Služobníci mieria s tvorcami a hercami na filmové turné do 13 miest

(pv) – Jedným z nich je aj Prešov. Organizátori Letného kina Pocity v Prešove pozývajú divákov na premietanie filmu Služobníci. Je to príbeh mladých kňazov z totalitného Československa, ktorí sa musia rozhodnúť medzi cestou svedomia alebo cestou kolaborácie. Premietanie sa uskutoční  budúcu stredu 23. júna o 21. hodine za osobnej účasti tvorcov v záhradnom kine za Scalou – v Letnom kine Pocity.

V Prešove film uvedie režisér Ivan Ostrochovský, riaditeľka spoločnosti Filmtopia, ktorá film distribuuje Silvia Učňová Kapustová, herec Zvonko Lakčević a v neposlednom rade Pavol Maliňák – bývalý študent v seminári, ktorý spustil hladovku, zúčastnil sa jej a bol kvôli tomu vylúčený.

O Služobníkoch sa veľa popísalo, ale len málo divákov ich mohlo vzhliadnuť na kino plátne.  Tvorcovia a herci filmu sa od 16. júna 2021 vydajú na špeciálne filmové turné do 13 slovenských miest, kde osobne uvedú snímku, ktorá žne medzinárodný úspech, ale pre lockdown sa v slovenských kinách po svojej premiére ocitla len krátky čas. Teraz si ho budú môcť diváci vychutnať v Leviciach, v Žiline, Prešove, Poprade, Košiciach, Trnave, Banskej Bystrici, Humennom, Čadci, Bratislave, Ružomberku, Dolnom Kubíne a v Trenčíne.

Čierno-biela dráma s úspechom putuje hneď od svojej svetovej premiéry na zahraničných festivaloch. Za sebou má vyše 30 festivalových premiér v Kanade, USA, Austrálii, Belgicku, Luxembursku, Turecku, Egypte, Izraeli alebo v Číne. A tým sa jej medzinárodná púť zďaleka nekončí.

Film vstupuje do distribúcie do kín v 12 krajinách, vrátane Francúzska, Španielska, Veľkej Británie, Švédska, Švajčiarska aj Spojených štátov amerických, čo je pre slovenskú kinematografiu priam historický úspech.

Služobníci sa v svetovej premiére predstavili na prestížnom festivale Berlinale v roku 2020, krátko pred vypuknutím pandémie, domáce publikum si však na tento výnimočný nový slovenský film muselo počkať až desať mesiacov. Dve plánované slovenské premiéry však tiež prerušila korona kríza a po minuloročnej decembrovej premiére sa film ocitol v kinách len na dva týždne pred niekoľkomesačným lockdownom.

„Hoci sú Služobníci zasadení do roku 1980, do obdobia komunistického Československa počas éry studenej vojny, Ostrochovského zákerne štipľavý, vrcholne sebavedomý, mrazivo štýlový, druhý celovečerný film prináša príbeh, ktorý je nanajvýš platný a aktuálny aj pre dnešok,“ napísal v jednej z prvých recenzií po svetovej premiére na Berlinale o filme známy filmový portál Screen International.

Služobníci si vyslúžil kladné ohlasy aj v ďalších uznávaných svetových médiách ako Variety, The Hollywood Reporter, Financial Times či The Guardian.