Skip to content
Menu
Menu

Vojak pod zástavou humoru

Umenie karikatúry zohráva počas vojny osobitnú úlohu a politické karikatúry boli vždy účinnou  zbraňou v boji proti nepriateľskej propagande. V 21. storočí je vojna nielen ozbrojeným konfliktom, ale aj informačným bojom.

Strany konfliktu všemožne bojujú o priazeň verejnosti, čím si presadzujú vlastné politické ciele. Problém manipulácie verejnej mienky je mimoriadne naliehavý. Destabilizuje spoločnosť a ohrozuje bezpečnosť a demokraciu. Je možné stať sa obeťou informačného útoku pod vplyvom nielen popredných médií, ale aj sociálnych sietí, ktoré sú často zneužívané „trolmi“, snažiacimi sa deformovať názory, myslenie a správanie ľudí. Falošné správy a čierna propaganda sa stali účinným nástrojom hybridnej vojny. 

„Vojna Ruska proti Ukrajine sa začala v roku 2014, keď Rusko anektovalo Krym a presunulo svoje jednotky na východ Ukrajiny. Treba si uvedomiť, že Rusko tajne plánovalo obsadiť Ukrajinu dávno pred začiatkom vojny. Propagandistickú kampaň proti Ukrajine s prepracovanou stratégiou Rusko systematicky vedie po celom svete od konca dvadsiateho storočia. Analytici z amerického výskumného centra RAND v roku 2016 nazvali ruskú propagandu „ohnivou hadicou klamstiev“ uvádza Vladimír Kazanevský. 

Koniec februára 2022 mu zmenil život a obsah jeho tvorby, kedy filozofické a úsmevné obrázky nahradili reakcie na  kruté  a morbídne situácie, spôsobené ruskou inváziou, reprezentovaný ruským prezidentom a jeho prisluhovačmi, „Pochopil som, že som ako vojak stojaci na informačnom fronte, preto využívam všetko, čo môžem – svoju silu, svoju tvorbu na to, aby som pomohol ľuďom vo svete otvoriť oči. Stal som sa teda vojakom bojujúcim obrazmi, v ktorých je partnerom prezidenta Putina smrť, krutá pani s kosou, mávajúca však aj nad jeho hlavou“ hovorí autor a dodáva „dominantná je červená a čierna farba, vytvárajúce nielen napätie a pocit hrôzy, nebezpečenstvo ohrozujúce obyčajných ľudí a vracia sa ako bumerang zasahujúci agresora“

Karikaturista Vladimír Kazanevský začal vytvárať výstavnú kolekciu s podporou Fondu na podporu umenia tematický cyklus politických karikatúr, ktorými oslovil študentov vysokých a stredných škôl v Bratislave, Košiciach Prešove a Humennom, výstavy boli spojené s komentovanou prehliadkou a diskusiou s autorom na tému karikatúra a vojnová propaganda. Politické kresby Vladimíra Kazanevského boli okrem toho úspešne vystavené na ďalších výstavách v centrách nezávislej kultúry v Prešove, Nitre Bardejove, Banskej Bystrici. Návštevníci výstav vysoko hodnotili emocionálny náboj, neústupnosť voči zločinom Putinovho režimu proti ľudskosti, vysoké umelecké majstrovstvo umelca.

Vladimír Kazanevský sa zaradzuje k popredným autorom politického humoru napr. O Sekoer, William Rasing, Olexy Kustovsky a ďalší. Za svoju tvorbu získal v Ženeve prestížnu Cenu Kofiho Anana  udelenú organizáciou Freedom Cartoonists Foundation, publikuje v časopisoch Washington Post, Nebelspalter, Yomuri Shimbun…, časť jeho výstavnej kolekcie bola súčasťou projektu AntiHybrid pripravená s Galériou kýchania mozgu v Prešove a inštalovaná v Múzeum Tarasa Ševčenka v Kyjeve a v spolupráci s Veľvyslanectva Ukrajiny v Paríži aj na medzinárodnej konferencii „Filozofia vojny“. Záujem o výstavu prejavili aj partneri z krajín vyšehradskej štvorky, a túžbou autora je vystaviť  ju v mestách slobodnej Ukrajiny.

Projekt bol podporený z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.  

Henrik Olinder