Skip to content
Menu
Menu

5 fáz lásky. V mnohých pároch sa vzťah zastaví v treťom bode. Tu je dôvod

Prečítať článok

7.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Jacob Lund).

Môže sa niečo vyrovnať pocitu zamilovanosti? Môže sa nám niekedy stať niečo krajšie ako láska? Hľadáme ju, často celé roky a keď ju nájdeme, predpokladáme, že je to navždy. Prísľub „kým nás smrť nerozdelí“ nám prichádza ľahko, tak prečo sa toľko manželstiev končí rozvodom? Prečo sa tak rýchlo rozídeme, prečo sa „zrazu“ ukáže, že to tak nie je? Vzdávame sa pri prvých sklamaniach a neuvedomujeme si, že je to len jeden z mnohých krokov k hlbšej, pravdivejšej láske.

Zamilovať sa je ľahké, byť vo vzťahu je ťažšie.
Foto: shutterstock/Jacob Lund

Odborníci rozlišujú 5 štádií lásky, ktorými prechádzajú všetky páry. Ak si ich uvedomíte, máte šancu ušetriť si budúce trápenie a problémy. Toto poznanie vám tiež môže dať nádej, že situácia, v ktorej sa nachádzate, je dočasná. Ak budete spoločne čeliť nepriazni osudu a vydržíte, život sa zlepší. Budete si bližší a láska pretrvá.

Zamilovať sa je ľahké, byť vo vzťahu je ťažšie. Tak ako na všetkom v živote, aj na dobrom vzťahu musíte tvrdo pracovať. Sú páry, ktoré prežijú každú búrku, ale sú aj také, ktoré nedokážu vyriešiť nevyhnutné problémy. Odborníci rozlišujú niekoľko charakteristických fáz vzťahu. V ktorom z nich sa nachádzate vy a čo to znamená?

Fáza 1: Vášeň a flirtovanie. Trvá 6 až 24 mesiacov

Ako dlho trvá romantická fáza? Štúdie odhadujú, že euforická fáza môže trvať šesť mesiacov až dva roky. Malá časť populácie síce tvrdí, že je stále zamilovaná a že sa aj po 10 alebo 15 rokoch stále cíti ako počas prvých šiestich mesiacov.

Fáza 2: fáza ranej náklonnosti. Trvá 12 až 60 mesiacov

Prechádzate do druhého štádia. Stále tvoríte skvelý pár. Držíte sa za ruky v parku a objímate sa na pohovke pri sledovaní filmu, ale niečo sa zmenilo. Začali ste spolu bývať, možno ste sa dokonca vzali a investovali do domu. Šialenstvo medových týždňov sa upokojilo.

Stále máte sex, ale je láskyplnejší, zmysluplnejší. Vo vašom spoločnom živote však pribudli účty, o ktoré sa treba starať. Nájomné. Hypotéka. Problémy s dospelými. Čas bezstarostnej zábavy sa skončil a váš vzťah vstúpil do vážnej zóny.

Fáza 3: Čo sa stalo s láskou? Trvá 5 až 7 rokov

Zdá sa, že život sa zrazu zrýchlil a nechal vás niekde v prachu na okraji cesty. Niektorí vaši priatelia žijú na Bali, iní sa zúčastňujú zábavných podujatí po práci a vy trčíte doma. Upratujete, periete, varíte, robíte domáce práce, ktoré nikto neocení. Navyše máte pocit, že váš partner si myslí, že tak to má byť. Kam sa podelo to objímanie na pohovke? Keď vás naposledy držal za ruku, chcel vám ukázať neporiadok, ktorý deti urobili v kúpeľni. Tretia fáza vás vážne núti zamyslieť sa, kde je preboha tá láska?

Čo sa stalo? Väčšina párov začne mať v tomto štádiu vzťahu prvýkrát odpor k svojmu partnerovi. Zamýšľajú sa nad tým, čo im v živote chýbalo, keď boli slobodní, a uvažujú, či to nemohla byť lepšia voľba. V tomto období sa rúcajú ilúzie. Vzniká medzi vami čoraz viac konfliktov. Vzťah sa stáva trápením, skôr povinnosťou než radosťou, ako to bolo kedysi. V tejto fáze sa rozpadá väčšina vzťahov.

Fáza 4. – štádium lásky založenej na vzájomnom porozumení a prijatí toho druhého.
Foto: shutterstock/sirtravelalot

Fáza 4: Zostúpenie z piedestálu – štádium trvalého pripútania. Trvá 7 rokov a dlhšie

Ak prežijete ťažké obdobie fázy 3, čaká vás odmena. Zostúpili ste na zem z piedestálov, na ktoré ste sa postavili. Stali ste sa skutočnými ľuďmi, nie bohmi z Olympu. Všetko je teraz jasné, opona padla. Teraz ste schopní uznať, že váš partner má sny aj problémy, rovnako ako vy. Tretia fáza vám umožňuje vidieť frustrácie vo vašom vzťahu. Štvrté štádium vám umožňuje prijať ich a pracovať na nich.

Vy a váš partner teraz môžete spoločne čeliť akejkoľvek nepriazni osudu. Dosiahli ste štádium skutočnej lásky, nie lásky udržiavanej na romantike a vášni alebo držania spolu kvôli dieťaťu, ale lásky založenej na vzájomnom porozumení a prijatí toho druhého.

Fáza 5: Tímová práca

Teraz, keď ste obaja prijali svoje slabé a silné stránky, môžete spojiť svoje sily a urobiť svet lepším. Láska môže byť krásna, ale zďaleka nie je dokonalá. Nič, čo stojí za to, sa nedá získať ľahko. Držte spolu a láska vydrží.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Je to skutočná láska? Môžete ju rozpoznať podľa týchto znakov

Jarná láska príde k dvom znameniam zverokruhu. Májové slnko konečne zohreje ich srdcia

The post 5 fáz lásky. V mnohých pároch sa vzťah zastaví v treťom bode. Tu je dôvod appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj