Skip to content
Menu
Menu

5 sekúnd a ani cent. To stačí na výrobu trikrát viac paradajok. Nestihnete zbierať!

Prečítať článok

23.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/MonikaKL).

Hojné pestovanie paradajok je cieľom každého záhradkára. Veľkú časť roka sme na nohách, keď koncom leta vidíme na kríkoch množstvo červenej zeleniny. Nie vždy sa to však podarí. Ukazuje sa, že im môžete trochu pomôcť. A čo je najlepšie, nemusíme na to minúť ani cent.

Hojné pestovanie paradajok je cieľom každého záhradkára.
Foto: shutterstock/MonikaKL

Paradajky sú skutočnou chuťou leta. Hoci ich môžeme kúpiť aj v decembri, najväčšiu spokojnosť prinášajú v teplých mesiacoch. Najmä ak sme si ich sami vypestovali. Ich pestovanie nie je náročné, ale treba pamätať na veľa vecí, ako je výsev, prešívanie, presádzanie do zeme, zalievanie, hnojenie a zabezpečenie, aby sa o ne nezaujímali škodcovia alebo choroby. Niekedy sa stáva, že napriek maximálnemu úsiliu sa na kríkoch vôbec nenachádza veľa paradajok. Tomu sa dá čeliť.

Plné kríky paradajok? Nie je potrebné drahé prípravky

V obchodoch si môžeme kúpiť celý rad špecifických produktov, ktoré pomáhajú paradajkám rásť. Treba si však uvedomiť, že v mnohých prípadoch ide o chemické zmesi. Okrem toho môžu stáť veľa. Niektorí ľudia používajú aj doma vyrobené hnojivá na paradajky. Na tento účel sa výborne hodí napríklad hnojivo vyrobené z kvasníc, mlieka alebo banánových šupiek. Hnojivo rastlinu vyživí a posilní, ale neurobí jedinú vec. Nebude hnojiť kvety. Práve vďaka tomu sa v lete môžete tešiť z dobrej úrody.

Opeľovanie paradajok najčastejšie vykonáva hmyz. Niekedy sa však v našej oblasti nevyskytujú v hojnom počte alebo nemajú o naše paradajky taký záujem. V takom prípade môžeme kvetom paradajok trochu pomôcť. Na milióny nepotrebujeme žiadne vybavenie ani špecifiká. V skutočnosti nám stačí len ruka.

Ručným opeľovaním paradajok môžete zvýšiť šancu, že v lete zažijete skutočnú nádielku tejto zeleniny
Foto: freepik/vecstock

Robte to každý deň a kríky budú preplnené paradajkami.

Ručným opeľovaním paradajok môžete zvýšiť šancu, že v lete zažijete skutočnú nádielku tejto zeleniny. Ako na to?

Nie je to žiadna mágia. Prírode sa dá trochu pomôcť. Získať viac ovocia z rovnakého počtu kríkov za sezónu je možné a naozaj jednoduché. Ručné opeľovanie si nevyžaduje žiadne vybavenie – len vašu ruku a pravidelnosť, ktorá je tu kľúčová. Týmto spôsobom sa opelí každý kvet, dokonca aj novovytvorený. A každý kvet je potenciálny rajčiak.

Ručné opeľovanie paradajok spočíva v jemnom potriasaní kvetov. Malo by sa to robiť citlivo. Netrepte celú rastlinu, ale každý trs osobitne. Mali by sme to robiť každý deň, najlepšie popoludní, keď nie je príliš vysoká vlhkosť.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Pôda pre paradajky. Do akej pôdy zasiať a zasadiť paradajky?

Paradajky budú šťavnaté a veľké. Moja babička pridáva tento odpad do zeme

The post 5 sekúnd a ani cent. To stačí na výrobu trikrát viac paradajok. Nestihnete zbierať! appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj