Skip to content
Menu
Menu

Absorbujú vlhkosť a plesne ako vysávač. Určite ich umiestnite do kúpeľne

Prečítať článok

09.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/liloon).

Kvetiny v kvetináčoch majú veľký vplyv na interiér bytov a domov. Vytvárajú krásnu dekoráciu a okamžite zútulňujú miestnosti. Tým sa však ich výhody nekončia. Niektorým z nich sa dobre darí vo vlhkých a teplých podmienkach, čo sa oplatí prakticky využiť. Prečítajte si o rastlinách pohlcujúcich vlhkosť v kúpeľni, ktoré pomôžu zabrániť vzniku plesní.

Zoznámte sa s tromi rastlinami, ktoré najlepšie absorbujú vlhkosť v kúpeľni.
Foto: shutterstock/liloon

Kúpeľňa – raj pre huby

Vysoké teploty a vlhkosť sú ideálnymi podmienkami pre vznik plesní v kúpeľni. Miestnosti mnohokrát nemajú okná, čo bráni rýchlemu vetraniu a predstavuje veľký problém z hľadiska primeraného vyvetrania. V takomto prostredí sa však plesniam darí.

Výrastky plesní čiernej, hnedej alebo béžovej farby je ťažké prehliadnuť. Znehodnocujú steny, stropy a okenné rámy. Aby toho nebolo málo, spóry plesní sa šíria vzduchom a majú katastrofálny vplyv na ľudské zdravie. Vedú k dýchacím problémom, vzniku alergií, zhoršeniu pohody a zníženiu imunity. Plesne sa ťažko odstraňujú, preto treba urobiť všetko pre to, aby sa zabránilo ich rastu. Neoplatí sa odmietnuť akúkoľvek pomoc. Spojencov môžete nájsť v kvetináčoch.

Vlhkosť absorbujúce rastliny v kúpeľni – lopatkovec

Tu sa nachádza mimoriadne elegantný druh s cennými vlastnosťami. Lopatkovec sa v kúpeľni cíti veľmi pohodlne. Nepotrebuje veľa slnečného svetla a nevyžaduje časté zalievanie. A čo je najdôležitejšie, rastlina pohlcuje nepríjemné pachy a vlhkosť, takže je vhodnou voľbou do tejto problematickej miestnosti. O jej pestovanie by sa mali zaujímať najmä alergici a astmatici.

Neváhajte si do kúpeľne umiestniť lopatkovec.
Foto: shutterstock/Sveten

Papraď ako praktická dekorácia do tmavej kúpeľne

Obmedzený prístup k prirodzenému svetlu nebráni papradiu v bujnom raste. Zelené listy vyzerajú veľmi dekoratívne a stávajú sa prirodzenou ozdobou kúpeľne. V miestnostiach bez prístupu k oknu sa výborne uplatní aj ako pohlcovač vlhkosti.

Dobyvateľ húb v kvetináči alebo brečtan popínavý

Nevyžaduje slnečné svetlo a nielenže veľmi dobre znáša vlhkosť, ale ideálne sú pre neho aj podmienky v kúpeľni. Brečtan popínavý sa považuje za silný čistič vzduchu, pretože dokáže pohltiť až 80 % húb. Rýchlo rastie, preto zvážte inštaláciu špeciálneho záhonu, ktorý mu poskytne priestor a zvýrazní jeho dekoratívne listy.

Ako sa starať o rastliny v kúpeľni?

Napriek vlhkosti v miestnosti nezabudnite zalievať zelené rastliny podľa ich požiadaviek. Môžete však upustiť od postrekovania listov – postačí para stúpajúca z kúpeľa. V prípade lopatkovcov nezabudnite listy potierať, aby boli lesklé a atraktívne.

Dbajte na to, aby boli kvetináče umiestnené mimo dosahu čistiacich prostriedkov. Nezabudnite tiež nechať dvere kúpeľne pootvorené. Ide o vetranie a ochranu proti plesniam, ako aj o zabezpečenie optimálneho množstva kyslíka pre okrasné rastliny.

Umiestnite tieto kvety do domácnosti a všetkým členom domácnosti sa bude žiť lepšie.
Foto: shutterstock/Kattecat

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Táto rastlina absorbuje vlhkosť ako vysávač. Nezabudnite ju umiestniť do svojho bytu

Tieto rastliny pôsobia ako pohlcovač vlhkosti

The post Absorbujú vlhkosť a plesne ako vysávač. Určite ich umiestnite do kúpeľne appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj