Skip to content
Menu
Menu

Ako a kedy zasiať zelené fazuľky? Kľúčom k úspechu je pravidlo 6:30

Prečítať článok

01.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Denis Shitikoff).

Zaujíma vás, kedy zasiať zelenú fazuľku do zeme? Niekedy sa zdá, že čím skôr, tým lepšie. Počasie však vie byť zradné. Skúsení záhradkári prezrádzajú niekoľko dôležitých pravidiel, ktoré treba pri jej pestovaní dodržiavať.

Kedy zasiať zelené fazuľky?
Foto: shutterstock/Denis Shitikoff

Zelená fazuľka je všestranná kuchynská prísada, ktorá sa dá využiť na mnoho spôsobov. Môže sa dusiť alebo variť vo vode, pridávať do šalátov, kastrólov, jaterníc a iných jedál. Vďaka jemnej chuti a chrumkavej textúre si ju mnohí obľúbia.

Navyše je bohatá na živiny, ako sú vitamíny A, C, K a vlákninu, vďaka čomu je zdravým doplnkom jedál. Zaujímavosťou je, že ju môžeme bez problémov pestovať aj v domácej záhradke alebo v črepníku.

Kedy zasiať zelené fazuľky? Táto rastlina má rada teplo

Výsadba zelenej fazuľky nie je zložitá. Semená stačí zasadiť priamo do zeme. Trpasličie odrody sa najlepšie umiestňujú do riadkov každých 30-40 cm, pričom vzdialenosť medzi semenami je asi 6-10 cm (t.j. pravidlo 6:30).

Typické odrody sa vysievajú bodovo, 2-3 na jedno miesto. Dôležité je len držať sa jedného pravidla. Nerobíme to skôr ako 15. mája. Toto je obdobie, kedy naša krajina každoročne zažíva nepriaznivé počasie a mrazy. Zelená fazuľka je teplomilná a potrebuje dobre slnečné, teplé a bezvetrie, preto by mínusové teploty asi neprežila.

Sezóna zelených fazúľ môže trvať dlho. Podľa toho si naplánujte výsev

Semená zelenej fazule klíčia pri teplote 15-20°C. Okrem toho je jej vegetačné obdobie pomerne krátke, asi 60-80 dní. Preto sa výsev môže vykonávať aj každých 10 dní. Vďaka tomuto postupu budeme mať k tejto zelenine prístup celé leto a až do začiatku jesene. Na získanie bujnej úrody je však dôležité aj pravidelné zavlažovanie.

Semená zelenej fazuľky klíčia pri teplote 15-20°C.
Foto: Pixabay/Cseperke

Zelené fazuľky v kvetináči? Odteraz ju pestujte aj na balkóne

Zelenú fazuľku možno bez problémov pestovať aj na balkóne. Najprv si vyberte črepník hlboký aspoň 20 – 30 centimetrov, ktorý poskytne dostatok miesta pre korene. Mal by mať tiež drenážne otvory, aby sa zabezpečila správna drenáž. potom:

Vyberte si dobre priepustnú záhradnú pôdu, ktorá rastline poskytne dostatočnú výživu.

Umiestnite kvetináč so zelenými fazuľkami na slnečný balkón, kde bude rastlina dostávať najmenej 6 hodín slnečného svetla denne. Čím viac svetla, tým lepšie pre rast a výnos rastliny.

Semená zelenej fazuľky zasiať priamo do črepníka podľa návodu na obale. Medzi semenami nechajte medzery.

Pravidelne ju zalievajte, aby bola pôda vlhká, ale vyhnite sa premáčaniu. Okrem toho, každých pár týždňov môžete rastlinu kŕmiť viaczložkovým hnojivom, aby ste jej poskytli primerané množstvo živín.

Keď fazuľa začne šplhať, použite tyče alebo sieť na podporu rastliny a umožnite jej správny rast a vývoj.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Dokonalý kvetináč? V ňom bude orchidea kvitnúť s dvojnásobnou silou

Moja babička mi povedala, ako zasiať šalát. Vyskúšala som pravidlo 20-30 a listy chutne chrumkajú

The post Ako a kedy zasiať zelené fazuľky? Kľúčom k úspechu je pravidlo 6:30 appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj