Skip to content
Menu
Menu

Ako často si môžete farbiť vlasy? Mali by ste si osvojiť zopár zásad, vďaka ktorým ostanú vaše vlasy krásne a zdravé

Prečítať článok

8.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Studio Peace).

Farbenie vlasov je nepochybne jedným z najpopulárnejších spôsobov, ako zmeniť svoj vzhľad. Počas návštevy kaderníckeho salónu si môžete osviežiť farbu vlasov alebo podstúpiť kompletnú premenu. Je však potrebné pripomenúť, že aj farbenie profesionálnymi farbami poškodzuje vlasy. Ako často si môžete farbiť vlasy, aby ste ich udržali v dobrom stave? Ako dlho musíte čakať po neúspešnom farbení?

Ako často si môžete farbiť vlasy? 
Foto: shutterstock/Studio Peace

Prečo farbenie poškodzuje vlasy?

Hoci sa zloženie kozmetiky na farbenie vlasov v posledných rokoch veľmi zmenilo, stále nie je možné úplne odstrániť zložky, ktoré majú negatívny vplyv na vaše vlasy. Kvalitné farby už neobsahujú škodlivý amoniak. Prípravky na zosvetľovanie vlasov však stále obsahujú oxidanty, teda silné chemikálie, ktoré bohužiaľ vlasy poškodzujú. Väčšina negatívnych účinkov farbenia súvisí s otváraním vlasovej kutikuly, ktorá je nevyhnutná na prenikanie pigmentov do štruktúry vlasov.

Nesprávne farbenie alebo časté farbenie môže vlasy poškodiť. 
Foto: shutterstock/simona pilolla 2

Ako farbenie ovplyvňuje vaše vlasy?

V prvom rade sú suché, matné a náchylné na poškodenie. Častejšie sa lámu a končeky sa štiepia. Môže sa tiež stať, najmä pri častých zmenách farby, že vlasy začnú vypadávať.

Ako často si môžete farbiť vlasy?

Ak je váš zvolený odtieň podobný vašej prirodzenej farbe, stačí vám odstup 4 – 7 týždňov. Všetky odtiene červenej, bordovej a medenej si budú vyžadovať častejšie farbenie, pretože takéto farby sa z vlasov rýchlo vymývajú a strácajú svoju intenzitu.

Farbenie sivých vlasov

Sivé vlasy majú trochu inú štruktúru ako vlasy v prirodzene sa vyskytujúcich odtieňoch blond, čiernej alebo hnedej. Často sú veľmi krehké a lámavé, ale aj dosť pevné, čo sťažuje ich úpravu. Nie sú tiež také hladké a príjemné na dotyk ako prirodzené alebo farbené vlasy. Špecifická štruktúra sivých vlasov spôsobuje, že farby vydržia oveľa kratšie a farbenie sa musí častejšie opakovať. Na udržanie jednotnej farby bez šedín by sa vlasy mali farbiť každých 4 až 6 týždňov.

Zosvetlenie a odfarbenie vlasov

Zosvetlenie a odfarbenie vlasov sú procedúry, ktoré bohužiaľ poškodzujú vlasy oveľa viac ako farbenie. Najmä ak chcete veľmi svetlý odtieň blond. Ak máte prirodzene tmavé vlasy a snívate o perleťovom alebo platinovom odtieni blond, bude to vyžadovať trpezlivosť a niekoľko návštev u kaderníka a celý proces môže trvať aj niekoľko mesiacov.

Ak si vlasy intenzívne odfarbíte pri jednej alebo viacerých návštevách kaderníctva v rýchlom slede za sebou, výsledky môžu byť žalostné. Vaša pokožka hlavy môže byť podráždená a vaše vlasy budú poškodené, spálené a začnú sa ťahať ako guma. Ak teda chcete dosiahnuť peknú blond farbu bez rizika výrazného poškodenia vlasov, zvoľte si postupné odfarbovanie, pričom medzi jednotlivými ošetreniami dodržiavajte 3-4 týždňové intervaly.

Ako sa starať o farbené a odfarbené vlasy?

Farbenie aj odfarbovanie vlasy poškodzuje. Tieto procedúry sa musia pravidelne opakovať, aby sa zachoval ich účinok. Preto je dôležité vedieť, ako sa starať o farbené a odfarbené vlasy, aby čo najdlhšie vyzerali tak, ako keď ste odchádzali od kaderníka a aby ste už nemuseli vykonávať žiadne ďalšie procedúry, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú ich stav.

Ak chcete zachovať farbený alebo zosvetlený efekt dlhšie:

prvé umývanie po farbení vykonajte až po 48 hodinách, aby farba stihla dobre preniknúť do štruktúry vlasov

umývajte si vlasy vlažnou vodou – horúca voda rýchlejšie vymyje farbu

používajte kozmetiku určenú na farbené alebo odfarbené vlasy

1-2 krát týždenne používajte silné regeneračné a hydratačné masky

chráňte vlasy pred UV žiarením používaním kozmetiky s UV filtrami

pravidelne zastrihávajte končeky vlasov

Vlasy by sa mali podstrihnúť približne každé 3 – 4 mesiace. Stačí len 1 centimenter.
Foto: shutterstock/antoniodiaz

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ako často si môžete farbiť vlasy? Držte sa jedného pravidla a vaše pramene zostanú v dobrom stave

Je chybou farbiť si vlasy počas menštruácie? Kaderníci majú iný názor ako lekári

The post Ako často si môžete farbiť vlasy? Mali by ste si osvojiť zopár zásad, vďaka ktorým ostanú vaše vlasy krásne a zdravé appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj