Skip to content
Menu
Menu

Ako pestovať zemiaky? Pamätajte na to a naplníte svoje pivnice až po okraj peknými exemplármi

Prečítať článok

13.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay/Rupprich).

Dokedy sa môžu sadiť zemiaky? Termín sa pomaly končí. Ak si chcete na jeseň vychutnať chuť domácich hľúz, radšej sa poponáhľajte. Pred výsadbou sa musíte správne pripraviť a pamätať na základné pravidlá pestovania tejto zeleniny.

Ako pestovať zemiaky?
Foto: pixabay/Rupprich

Stojí za to vedieť, že zemiaky možno úspešne pestovať vo vlastnej záhrade. Vyžaduje si to veľa práce, ale výsledky sú prekvapujúce. Zemiakov je zvyčajne dosť na to, aby nám vydržali celý rok, čo nám umožňuje veľa ušetriť. Najprv by ste sa však mali oboznámiť so základnými pravidlami, vďaka ktorým bude úroda bohatá a naša práca nevyjde nazmar.

Kedy sa sadia zemiaky? Skorá odroda zemiakov

Jednou z najdôležitejších otázok pri pestovaní zemiakov doma je dátum. Hľuzy sú veľmi citlivé na nízke teploty, takže ak ich vysadíme príliš skoro, hrozí, že v najbližších týždňoch nevyrastú alebo sa pokazia. Najlepšie je počkať, kým nebezpečenstvo mrazu pominie.

Zvyčajne koniec apríla je najlepší čas na výsadbu, ale tento rok ukázal, že aj vtedy môže teplota dramaticky klesnúť a zničiť úrodu.

Začiatok mája bude teda o niečo lepšou voľbou. Ak je teplota pôdy v hĺbke asi 10 cm medzi 8-10 stupňami Celzia, môžete sadiť zemiaky. Je však potrebné pripomenúť, že odkladanie výsadby tiež nie je príliš dobré. Čím neskôr hľuzy uložíme do zeme, tým menšie zemiaky narastú, budú obsahovať aj menej škrobu a rýchlo začnú tmavnúť.

Hrobčeky by mali byť vysoké 20-30 cm.
Foto: Pixabay/krystianwin

Aký postrek na zemiaky? Pravidlá pre výsadbu hľúz

Výsadba nie je jednoduchá a trvá nejaký čas. Hľuzy umiestnite do zeme v hĺbke asi 8 cm, rozmiestnené každých pol metra. Mali by sa sadiť klíčkami nahor, aby mohli pokojne rásť. Hrobčeky by mali byť vysoké 20-30 cm. Je to zdĺhavá práca, ale sadzač zemiakov to zvládne dobre.

Ak sa vám na jeseň podarilo nakŕmiť pôdu maštaľným hnojom, môžete byť pokojní. Ak však nie, mali by ste teraz sadenice dodatočne posilniť viaczložkovými minerálnymi hnojivami. Nezabudnite to však s dusíkom nepreháňať. Príliš vysoká dávka môže oslabiť hľuzy a vystaviť ich napadnutiu škodcami a chorobami.

Na ochranu zemiakov pred týmito problémami a proti burine ich postriekajte špecializovanými prípravkami dostupnými v záhradkárskych predajniach. Nezabudnite ich použiť až vtedy, keď zemiaky dosiahnu výšku 10 až 15 cm.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ako pestovať paradajky v kvetináčoch? Použite pravidlo 20 cm. Budú veľké a krásne červené

Kedy a ako viazať listy cesnaku do uzla? Vykonajte tento postup, cibuľky budú bacuľaté a zdravé

The post Ako pestovať zemiaky? Pamätajte na to a naplníte svoje pivnice až po okraj peknými exemplármi appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj