Skip to content
Menu
Menu

Ako sa starať o antúriu v kvetináči? Doprajte jej tento „koktail“. Bude rásť ako blázon

Prečítať článok

2.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Pixel-Shot).

Antúria je krásna tropická rastlina, ktorá úspešne zdobí naše interiéry. Upúta pozornosť svojimi farebnými kvetmi v tvare srdca a lesklými zelenými listami. Ako sa starať o antúriu v kvetináči? Aby sa vám rastlina odvďačila dlhým kvitnutím, je potrebné dodržať niekoľko krokov.

Ako sa starať o antúriu v kvetináči?
Foto: shutterstock/Pixel-Shot

Antúria, známa aj ako „kvet plameniaka“, je symbolom opätovanej lásky. Nie je to prekvapujúce, pretože rastlina je fascinujúca svojím vzhľadom. Málokto však vie, že okrem dekoratívnej funkcie môže byť aj skvelou čističkou vzduchu. Preto sa oplatí postaviť si do spálne kvetináč s antúriou.

Ako sa starať o antúrie v kvetináči? Toto je to, na čo musíte pamätať pri ich pestovaní doma

Vzhľadom na svoj tropický pôvod môže byť rastlina rozmarná. Pre jej rast a kvitnutie je potrebné zabezpečiť správne podmienky. Rastlina má rada veľa rozptýleného svetla, preto musí stáť v malej vzdialenosti od okna. Má rada vysokú vlhkosť vzduchu a celá rastlina by sa mala približne každé dva dni postriekať vodou. Pri zalievaní musíte byť opatrní. Rastlina má rada filtrovanú vodu izbovej teploty. Pôda by mala byť vlhká, ale v žiadnom prípade by sa antúria nemala prelievať, pretože to vedie k nenávratnému poškodeniu celej rastliny.

Antúria má rada rozptýlené svetlo a vysokú vlhkosť.
Foto: shutterstock/Mid Tran Designer

Ako sa starať o antúrie v kvetináči? Pozor na tieto choroby

Antúrie sú náchylné na choroby, preto musíte pozorne sledovať všetky zmeny na vašej rastline. Keď spozorujete zmeny na listoch, môže to znamenať, že ju napadli huby alebo baktérie. Napadnutie antúrií sivou plesňou znamená, že listy od základne zhnednú a na kvetoch sa môžu objaviť tmavé škvrny. Vtedy musíte rastlinu postriekať fungicídmi podľa odporúčaní výrobcu. Keď sa objaví fytoftórabakteriálne ochorenie, ktoré sa prejavuje žltnutím, hnednutím a odumieraním listov – bude potrebné použiť baktericíd. Žiaľ, na tieto ochorenia rastlín domáce prostriedky nemusia stačiť.

Chcete, aby vaše antúrie kvitli dlho? Pripravte si jednoduché kvasnicové hnojivo

Domáce kvasnicové hnojivo je fantastickou podporou pre vaše rastliny. Vyživuje ich komplexne, poskytuje dusík, fosfor alebo draslík, takže antúria v dobrom zdravotnom stave predĺži svoje kvitnutie a stimuluje svoj rast. Ak chcete pripraviť kvasnicový „kokteil“, jednoducho pridajte 1 čajovú lyžičku kvasníc do 1 litra prevarenej, vychladnutej vody a miešajte, kým sa nerozpustia. Touto zmesou zalievajte rastlinu raz za 2 týždne.

Domáce hnojivo z droždia poskytuje rastlinám dôležité látky.
Foto: shutterstock.com/Cristian Storto

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Antúria bude vo vitálnej forme. Zmiešajte jeden výrobok s vodou

Samotné hnojenie nestačí. Majte to na pamäti a vaše antúrie vyrastú dvakrát väčšie

The post Ako sa starať o antúriu v kvetináči? Doprajte jej tento „koktail“. Bude rásť ako blázon appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj