Skip to content
Menu
Menu

Ako sa staráte o ľalie? Stačí jedna vec a kvitnú druhýkrát. Opäť vám vyrazia dych

Prečítať článok

1.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Galina Bolshakova 69).

Ľalie sú mimoriadne krásne a nápadné záhradné rastliny, ktoré zaujmú svojimi rozprestierajúcimi sa a voňavými kvetmi v odtieňoch červenej, ružovej, bielej alebo oranžovej. Ako sa o ne starať, aby vám robili radosť čo najdlhšie?

Čo robiť, aby ľalie kvitli dlho?
Foto: shutterstock/Galina Bolshakova 69

Ak snívate o krásnej, farebnej a voňavej záhrade, ktorú vám bude každý závidieť, majestátnymi ľaliami nič nepokazíte. Tieto očarujúce kvety rozhodne upútajú pozornosť a ich pestovanie je pomerne jednoduché. Na čo by ste mali dávať pozor, aby ste im neublížili a aby ste maximalizovali dobu ich kvitnutia?

Aké miesto majú ľalie rady? Dôležitý je aj substrát

Ľalie sú pomerne vysoké kvety, ktoré svojou krásou potešia aj tých, ktorí sú voči kráse rastlín mimoriadne odolní. V závislosti od odrody môžu kvitnúť od júna do augusta. Je však dôležité poznamenať, že trvá len 2 až 3 týždne, kým rastlina naplno rozkvitne, vďaka čomu je ich krása v tomto procese mimoriadne prchavá. Aby ste sa z nich mohli tešiť čo najdlhšie, je potrebné zabezpečiť im špecifické podmienky pestovania. Predovšetkým ich vysádzajte len na teplé, slnečné miesto, chránené pred vetrom a do úrodnej a priepustnej pôdy.

Ľalie potrebujú pravidelné zalievanie s miernym množstvom vody.
Foto: shutterstock/Judith Andrews

Čo nemajú ľalie rady? Udržujte ich dobre hydratované

Dôležitou otázkou v starostlivosti o ľalie je pravidelné zalievanie, pretože reagujú veľmi zle aj na krátke sucho. To však neznamená, že by ste ich mali zalievať bez prestávky a bez obmedzenia, pretože im škodí aj nadmerné zalievanie, na čo mnohí začínajúci záhradníci zabúdajú. Robte to pravidelne, ale s miernym množstvom vody, a odvďačia sa vám jedinečným šarmom. Okrem toho sa im oplatí skoro na jar dopriať poriadne hnojivo a pravidelne ho pridávať až do júla. Po odkvitnutí kvetov už ho nepoužívajte.

Čo robiť s ľaliou po odkvitnutí? Toto je najdôležitejšie ošetrenie

Ďalším základným ošetrením pri starostlivosti o ľalie je odstraňovanie kvitnúcich kvetov. Týmto jednoduchým spôsobom ich prinútite, aby všetku svoju energiu vložili do vývoja cibuľky, takže budú krásne a hrdé aj v nasledujúcej sezóne. Dôležité je však odstrániť len vrchol, bez stonky s listami. Pokiaľ ide o stonky, odrežte ich, až keď úplne zožltnú. To sa zvyčajne stáva koncom jesene. S príchodom zimy ich chráňte pred chladom. Stačí použiť suché lístie, kôru alebo slamu a pokojne počkajú do jari.

Na zimu ľalie zakryte suchým lístím, kôrou alebo slamou.
Foto: shutterstock/Mariia Romanyk

TIP! Pokiaľ ide o prezimovanie ľalií, orientálna odroda je výnimkou. Mala by sa vykopať koncom septembra a uskladniť pri teplote maximálne 10 stupňov.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ľalie môžu kvitnúť druhýkrát. Stačí vykonať tento postup

Zalejte tým svoje ľalie. Budú kvitnúť celé leto

The post Ako sa staráte o ľalie? Stačí jedna vec a kvitnú druhýkrát. Opäť vám vyrazia dych appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj