Skip to content
Menu
Menu

Ako sa zbaviť špiny a machu z dlažby? Dômyselný spôsob za menej ako 2 eurá

Prečítať článok

16.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/kolokoso).

Mnohí majitelia nehnuteľností sa rozhodnú vydláždiť príjazdovú cestu a chodníky okolo svojho domu dlažobnými kockami. Je to solídne a trvanlivé riešenie, hoci má aj svoje nevýhody. Časom sa povrch, ktorý je vystavený rôznym faktorom, zašpiní a často zarastie machom, takže vyzerá zanedbane. Zaujíma vás, či je možné vrátiť mu jeho niekdajšiu slávu? Pozrite sa, ako odstrániť mach a nečistoty z dlažby pomocou kuchynského výrobku, ktorý stojí menej ako 2 eurá.

Ako sa zbaviť špiny a machu z dlažby?
Foto: shutterstock/kolokoso

Ako zabrániť tvorbe machu na dlažbe?

Mach je rastlina, ktorá dokáže rásť takmer na každom povrchu. Rastie všade tam, kde je vysoká vlhkosť a dostatok tieňa. Presne takéto podmienky nájde na dlažbe, kam sa po daždi alebo snežení nedostane slnko. Zelený výkvet sa spočiatku objaví len v prasklinách, ale časom môže obsadiť aj samotné dlažobné kocky, čím ich nielen znetvorí, ale aj poškodí povrch. Preto je mimoriadne dôležité zabrániť vzniku machu na dlažbe. Tu je niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť na ochranu pred ním:

O povrch dlažby by ste sa mali starať celoročne, aby na ňom mach nebol. Najdôležitejšie je udržiavať ho v čistote, preto nesmiete dovoliť, aby sa na ňom hromadilo lístie, mulč a iné nečistoty. Aspoň raz týždenne sa zbavte nečistôt pomocou metly alebo fúkača;

Mach nebude rásť na miestach, kde nenájde vlhkosť. Preto sa oplatí nájsť spôsob, ako odvádzať vodu z dlažby, napr. zabezpečiť správny sklon dlažby (minimálny sklon by mal byť 3 %). Tým sa zabezpečí, že voda sa nebude zhromažďovať na dlažbe, ale bude odtekať do strán. Tienisté miesta je tiež dobré vystaviť slnku – orezaním konárov, presadením rastlín alebo premiestnením záhradného nábytku (hojdačky, lavičky alebo veľké kvetináče);

S odstraňovaním machu neotáľajte. Aj keď sa objaví malý zelenkavý výrastok, okamžite ho odstráňte. Ak sa rozrastie a usadí na našich dlažobných kockách, bude oveľa ťažšie ho odstrániť.

S odstraňovaním machu neotáľajte. Aj keď sa objaví malý zelenkavý výrastok, okamžite ho odstráňte.
Foto: Súkromný archív

Ako odstrániť mach a nečistoty z dlažby?

Dlažobné kocky sú jedným z najobľúbenejších materiálov na dláždenie príjazdových ciest, terás alebo chodníkov. Je estetická a odolná, ale ani takéto trvanlivé riešenie nie je úplne odolné voči vonkajším vplyvom. Časom sa dlažba zašpiní – často sa na nej objavujú mastné škvrny, stopy hrdze a iné zmeny farby. Rovnako veľkým problémom sú aj machy, burina a lišajníky, ktoré medzi rovnomerne vydláždenými kockami nachádzajú ideálne prostredie na rast. Pórovitá štruktúra dlažby znamená, že nežiaduce nečistoty prenikajú hlboko do materiálu, takže obnova ideálneho vzhľadu sa často ukáže ako náročná úloha.

Našťastie je možné vyčistiť mach a nečistoty z dlažby svojpomocne, a to bez toho, aby ste museli používať drahé chemikálie. Stačí siahnuť do kuchynskej skrinky, kde nájdete kyselinu citrónovú. Áno, tento prostriedok za menej ako 2 eurá vám pomôže v okamihu si poradiť s nežiaducimi škvrnami a machom na príjazdovej ceste. Ako použiť kyselinu citrónovú na čistenie dlažby? Tu je návod krok za krokom:

Pridajte 5 polievkových lyžíc kyseliny citrónovej do 1 litra vlažnej vody a dôkladne premiešajte;

Týmto roztokom zalejte nečistoty na dlažbe a miestach, kde rastie mach. Nechajte pôsobiť približne 15 minút;

Po uplynutí tejto doby mokrý povrch a praskliny vydrhnite tvrdou kefou;

Nakoniec opláchnite vodou. Povrch môžete vysušiť aj pomocou fénu, ak ho máte.

Na odstránenie machu použite roztok kyseliny citrónovej.
Foto: shutterstock/vladdon

Uvedená metóda je bezpečná pre životné prostredie aj pre samotnú dlažbu. Ak je znečistenie veľké a rast machu silný, môžete zvýšiť množstvo použitej kyseliny citrónovej.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zelený povlak na dlažbe na balkóne straší aj holuby? Zmiešajte 3 veci a vaša dlažba bude žiariť

Jednoduchý spôsob čistenia dlažobných kociek. Mastné škvrny, burina a mach zmiznú

The post Ako sa zbaviť špiny a machu z dlažby? Dômyselný spôsob za menej ako 2 eurá appeared first on Vášeň v tebe.