Skip to content
Menu
Menu

Ako variť úsporne na plyne? 5 šikovných trikov na zníženie účtov

Prečítať článok

7.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ala Skazava).

Vzhľadom na rastúce ceny elektriny a plynu hľadajú Slováci akýkoľvek spôsob, ako ušetriť. Ukazuje sa, že stačí jednoduchá zmena každodenných návykov, aby ste rýchlo spozorovali rozdiel na účtoch. Ako ušetriť pri varení na plynovom šporáku? Tu je niekoľko šikovných trikov. Rozdiel si všimnete okamžite.

Ako ušetriť pri varení na plynovom šporáku?
Foto: shutterstock/Ala Skazava

Plynový sporák je stále jedným z najobľúbenejších kuchynských spotrebičov, aj keď je v súčasnosti o niečo menej obľúbený ako indukčný alebo elektrický. Medzi výhodami plynových sporákov ich majitelia uvádzajú ich spoľahlivosť, jednoduché používanie a úspornosť.

Okrem toho môže byť plynový sporák skutočnou úľavou pre ľudí, ktorí majú doma problémy s elektrickým prúdom – napríklad pri súčasnom zapnutí viacerých spotrebičov sa elektrické zástrčky často samy vypínajú. Medzi výhodami mnohí uvádzajú aj možnosť úspor. Ako sa ukazuje, znalosť jednoduchých trikov môže zaručiť výrazné zníženie konečnej sumy na účte. Ako na to?

Chcete platiť menej za plyn? Varte týmto spôsobom

Keď sa rozhodnete pre pohodlie vlastnej kuchyne, oplatí sa venovať pozornosť detailom. Len tak bude možné vytvoriť si návyky, ktoré vám v budúcnosti ušetria niečo málo na účte za plyn.

Hoci sa to mnohým zdá samozrejmé, nie vždy je to tak. Základom prípravy jedál (a zároveň myslenia na úsporu peňazí) by mal byť výber správnej veľkosti hrnca, jeho prispôsobenie veľkosti horáka tak, aby plamene ohrievali len dno hrnca. Ak na príliš veľký horák postavíte príliš malý hrniec, nielenže plytváte plynom, ale hrozí aj poškodenie kuchynského riadu. Na druhej strane, ak je hrniec vzhľadom na horák príliš veľký, jeho zohriatie si vyžiada podstatne viac času. Náklady sa preto zvýšia.

Dôležitý môže byť aj typ materiálu hrncov a panvíc.
Foto: shutterstock/ElenaKaretnikova

Dôležitý môže byť aj typ materiálu hrncov a panvíc. V záujme úspory peňazí sa odporúča vyberať hrnce s dnom z nehrdzavejúcej ocele, ktoré sa zahrievajú o niečo pomalšie, ale teplo udržia oveľa dlhšie, alebo smaltované, ktoré lepšie vedú teplo. Tvar hrnca môže tiež zohrávať významnú úlohu v tom, ako je horúci. Odporúča sa vyberať hrnce v tvare suda, ktoré zabezpečujú rovnomerné rozloženie tepla.

Ako ušetriť na plyne? Použite tieto jednoduché triky vo svojej kuchyni

Jedným z jednoduchších trikov, ako ušetriť veľa na účtoch, je používanie pokrievok. Stačí tak málo? Áno. Ak na hrniec nasadíte pokrievku, výrazne tým urýchlite proces varenia. Odborníci dokazujú, že požadovaná teplota sa dosiahne približne o 2 až 3 minúty rýchlejšie a spotreba plynu sa zníži až o 30 percent. Okrem toho, hneď ako sa jedlo uvarí, je vhodné mierne znížiť plameň. Tým sa zníži aj suma na vašom účte

Ak chcete variť úsporne, je zároveň dobré snažiť sa o ideálne pomery – ohrievať také množstvo jedla, ktoré budete môcť skutočne skonzumovať.
Foto: shutterstock/Farknot Architect

Ak chcete variť úsporne, je zároveň dobré snažiť sa o ideálne pomery – ohrievať také množstvo jedla, ktoré budete môcť skutočne skonzumovať. Ak vás čaká polievka, neohrievajte ju celú naraz. Do menšieho hrnca si odlejte len také množstvo, ktoré dokážete zjesť a až potom ju ohrejte. Ušetríte tak veľa času a následne znížite aj svoje účty.

Pri príprave jedla sa oplatí pamätať aj na poriadok v kuchyni. Keď plameň na plynovom sporáku začne žltnúť, mali by ste sa pustiť do čistenia horákov a tým uvoľniť prietok plynu. V správne fungujúcom sporáku má plameň modrý nádych.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Vyhnite sa tomuto programu v práčke. Spotrebuje najviac energie

Chcete znížiť svoj účet za vodu? Dajte ju do nádržky

The post Ako variť úsporne na plyne? 5 šikovných trikov na zníženie účtov appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj