Skip to content
Menu
Menu

Ako zasadiť chren? Ten, kto vymyslel pravidlo 30-45, je majster

Prečítať článok

30.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Orest lyzhechka).

Chren obyčajný sa kedysi používal ako liečivá rastlina. V súčasnosti sa používa ako príloha, ktorá dodáva jedlám osobitý charakter. Poradíme vám, ako chren zasadiť, aby ste sa mohli tešiť z bohatej úrody.

Ako zasadiť chren?
Foto: shutterstock/Orest lyzhechka

Chren je v slovenskej kuchyni prítomný už mnoho rokov. Používa sa na dochutenie mäsa, rýb, nakladaných uhoriek a červenej repy. Je známy svojou ostrou a výraznou chuťou a jeho strúhané korene sa používajú na prípravu chrenovej omáčky. Rastlina má mnoho užitočných vlastností, preto sa ju oplatí vysadiť v záhrade. Zlepšuje trávenie a má antibakteriálne a antivírusové účinky.

Ako zasadiť chren? Pravidlo 30-45 stupňov zabezpečí bohatú úrodu

Keď si kúpite koreň chrenu, je lepšie ho hneď zasadiť. Môžete ho skladovať v chladničke alebo v chladnej miestnosti, ale len dva dni. Najlepší čas na výsadbu je na jar, hneď po rozmrznutí pôdy, keď bude teplota pôdy okolo 8 °C. Chren môžete vysadiť aj na jeseň. Začne rásť hneď, ako sa oteplí. Najskôr oddeľte bočné korene od hlavného, aby rastlina nevytvárala zbytočné výhonky.

Chren vysádzajte v radoch a vzdialenosť medzi sadenicami má byť 30 cm.
Foto: shutterstock/Orest lyzhechka

Potom vykopte jamu a naplňte ju kompostom. Koreň zasaďte pod uhlom 30 alebo 45 stupňov tak, aby bol vrchol asi 3 cm pod zemou. Rastlinu prikryte zeminou, zhutnite a výdatne zalejte. Nezabudnite, že chren by sa mal vysádzať v radoch. Sadenice by mali byť od seba vzdialené 30 cm.

Čím hnojiť chren? Pripravte si domácu zmes z dvoch zložiek

Chren nemá rád plné slnko. Mal by sa pestovať na polotienistom mieste. Uprednostňuje úrodnú, na humus bohatú a mierne vlhkú pôdu. Oplatí sa vysádzať ho v spoločnosti zemiakov, pretože zníži výskyt ich chorôb. Počas rastu rastlinu dvakrát prihnojte dusíkatým hnojivom. Veľmi dobre poslúži aj domáca výživa. Rozpustite polievkovú lyžicu želatíny v 250 ml teplej vody. Potom to celé zmiešajte so 750 ml vody a chren zalejte vodou. Bude zdravo a hojne rásť. A nezabudnite pravidelne burinu na mieste, kde rastie.

Chren môžete pohnojiť domácim hnojivom vyrobeným zo želatíny.
Foto: shutterstock/epiximages

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Pôsobí ako omračujúci prostriedok na krtkov a kliešte. Prečo vysádzať chren v záhrade?

Táto zelenina pôsobí ako produkt 3 v 1. Krtkovia a kliešte sa na vašu záhradu ani nepozrú

The post Ako zasadiť chren? Ten, kto vymyslel pravidlo 30-45, je majster appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj