1.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/yuris).
Ako získať najväčší zeler, kedy ho sadiť do zeme a kam? Je to jeden zo základných druhov zeleniny vysádzaných na domácich záhonoch. Jeho pestovanie však nie je jednoduché a ľahko sa dopúšťame chýb, ktorých výsledkom je skromná úroda. Dnes vám povieme, čomu sa vyhnúť a na čo sa zamerať, aby ste sa tešili z veľkej úrody.
Ako zasadiť zeler, aby bol veľký?
Foto: shutterstock.com/yuris
Zeler je už dlho uznávaný pre svoju výraznú chuť a všestranné využitie v kuchyni. Jeho chrumkavé, mierne sladké korene sú cenené pre svoju výživovú hodnotu. Na Slovensku sa používa na mnoho spôsobov. Hlavne ako prísada do polievok, vrátane veľmi obľúbeného vývaru, ale aj do dusených jedál alebo viaczeleninových šalátov.
Zeler – kedy do zeme? Čas hrá kľúčovú úlohu
Ak chcete mať istotu, že používaná zelenina je kvalitná, oplatí sa ju pestovať vo vlastnej záhrade. Nie vždy je to však jednoduché. Najdôležitejšie je pripraviť si sadenice vopred. Výsev sa potom vykonáva v prvej polovici februára a pripravené a silné sadenice sa vysádzajú do zeme v druhej polovici mája. Ak ste to však neurobili, nič nie je stratené. Mnohé záhradkárske obchody ponúkajú vo svojom sortimente sadenice zeleniny.
Výsev zeleru sa vykonáva v prvej polovici februára.
Foto: shutterstock.com/sophiecat
Kde sadiť sadenice zeleru? Stojí za to vybrať si správne miesto
Výber správneho miesta na výsadbu sadeníc koreňového zeleru je rozhodujúci pre ich následný rast a výnos. Tu je niekoľko tipov, ktoré je potrebné zohľadniť pri výbere miesta.
Vyberte si miesto v záhrade, na ktoré dopadá slnečné svetlo aspoň 6-8 hodín denne. Zeler potrebuje dostatok svetla, aby silno rástol a vytváral zdravé korene.
Uistite sa, že pôda je dobre odvodnená a úrodná, s neutrálnym alebo mierne kyslým pH. Pôda by mala byť kyprá, priepustná, bohatá na živiny a bez kameňov a iných prekážok, ktoré by mohli brániť rastu koreňov.
Zeler nevysádzajte na zatienené miesta stromami, budovami alebo inými prekážkami. Nedostatok svetla môže spomaliť rast rastlín a viesť k slabšej úrode.
Okrem toho dodržiavajte zásady striedania plodín, t. j. nevysádzajte zeler na rovnaké miesto v nasledujúcich rokoch. Striedanie plodín pomáha predchádzať únave pôdy, znižuje riziko výskytu chorôb a škodcov a zlepšuje celkovú kvalitu pôdy. Dodržiavajte tiež primerané vzdialenosti medzi rastlinami. Vysádzajte ich vo vzdialenosti 20 x 30 cm. Príliš husté rozostupy môžu viesť k súpereniu o svetlo, vodu a živiny, čo môže rastliny oslabiť a znížiť úrodu.
Zeler potrebuje dostatok svetla.
Foto: shutterstock.com/PhotoIris2021
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najlepšia spoločnosť pre kapustu. Hlávka bude veľká a zdravá a nebude napadnutá škodcami
Kedy sadiť pór do zeme? Toto je posledný termín pre neskorý zber. V opačnom prípade vás úroda minie
The post Ako zasadiť zeler, aby bol veľký? Pozor na častú chybu. Inak hlavy nevyrastú appeared first on Vášeň v tebe.