Skip to content
Menu
Menu

Ani ocot, ani kyselina. Nalejem do kanvice a nechám cez noc. Ráno po kameni ani stopy

Prečítať článok

23.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ReaLiia).

Vodný kameň v kanvici je častým a bežným problémom. Postihuje nielen elektrické zariadenia, ale aj klasické. Sediment nielenže robí vodu bez chuti, ale tiež predlžuje čas varenia a spôsobuje náklady. Ako odstrániť vodný kameň z kanvice bez octu?

Ako odstrániť vodný kameň z kanvice bez octu?
Foto: shutterstock/ReaLiia

Ako odstrániť vodný kameň z kanvice? Najpopulárnejšou metódou je ocot. Hoci vám umožňuje rýchlo sa vysporiadať aj s tým najťažším sedimentom, má niekoľko nevýhod. V prvom rade nepríjemne zapácha a po odstránení vodného kameňa je potrebné kanvicu niekoľkokrát prepláchnuť a znovu prevariť vodu. Našťastie existujú alternatívne metódy, ktoré vám pomôžu problém vyriešiť rovnako rýchlo. Ako odstrániť vodný kameň z kanvice doma?

Ako odstrániť vodný kameň z kanvice? Zabudnite na ocot. Takto odstránite usadeniny bez nepríjemného zápachu

Vodný kameň, ktorý sa hromadí v kanvici, nie je nič iné ako usadenina, ktorú produkujú minerály vo vode, napr. uhličitan vápenatý a uhličitan horečnatý. Častice sa hromadia na dne kanvice, na vykurovacom telese a iných častiach. Prebytočný vodný kameň spôsobuje, že voda je zakalená a varí sa dlhšie. V prípade elektrických zariadení to môže viesť aj k poruche. Aby ste predišli problémom, oplatí sa kanvicu pravidelne odvápňovať.

Máme lepšie riešenie ako ocot. Do kanvice stačí naliať plechovku koly a v prípade potreby ju doplniť vodou. Odstavíme na pár hodín, napr. cez noc. Sladký nápoj rozpustí vápenaté usadeniny bez nepríjemného zápachu a predovšetkým bez použitia plynu či elektriny. Potom kanvicu len umyte a opláchnite.

Ako odstrániť vodný kameň z kanvice doma? Nielen kolu

Kanvicu môžete odvápniť aj niekoľkými ďalšími spôsobmi. Praktickým čističom na hrubú vrstvu usadenín je kyselina citrónová. Do kanvice nasypte niekoľko lyžičiek (2-5, podľa kapacity kanvice), zalejte vodou a priveďte do varu. Nechajte pôsobiť až niekoľko hodín, potom niekoľkokrát opláchnite a dvakrát prevarte vodu, aby ste odstránili zvyšky. Nie je všetko.

Prášok do pečiva: vrecúško nasypte do kanvice vriacou vodou a nechajte niekoľko minút až niekoľko hodín pôsobiť. Potom vnútro dôkladne umyte a opláchnite.

Zemiakové šupky: Akokoľvek divne to znie, funguje to. Do kanvice vložte hrsť škrupín a prevarte vodu. V prípade silného znečistenia opakujte niekoľkokrát s čerstvými šupkami.

Po každom odstránení vodného kameňa nezabudnite vodu pred ďalším použitím 1-2 krát prevariť. Následne ju môžete použiť napríklad na umývanie podláh alebo polievanie rastlín v záhrade (ak boli použité šupky).

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Namiesto pridávania do nápojov zmiešajte jeho šťavu so sódou. Nenápadná pasta pripáleniny okamžite rozpustí

Pozbierajte zvyšky z raňajok. Vyrobíte z nich „čistič“ na vodný kameň. Kohútiky budú ako nové

The post Ani ocot, ani kyselina. Nalejem do kanvice a nechám cez noc. Ráno po kameni ani stopy appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj