Skip to content
Menu
Menu

Ani tuja, ani krušpán. Na živý plot si vyberte túto rastlinu. Susedia nebudú veriť

Prečítať článok

7.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Beekeepx).

Snívate o vavrínovci na živý plot? Ako ho vysadiť, aby mal čo najlepší efekt? Skontrolujte to a neurobíte chybu a stromček sa hneď ujme. Operácia nie je zložitá, ale musíte dbať aj na požiadavky vavrínovca.

Ako a kedy sadiť vavrínovec?
Foto: shutterstock/Beekeepx

Vavrínovec už niekoľko rokov nahrádza obľúbené tuje, pretože z tejto rastliny možno vytvoriť aj živý plot. Na jar dáva krásne drobné a biele kvety, ktoré lahodia očiam, ale pozor. Listy a plody sú jedovaté, takže sa nesmú jesť. Kedy vysadiť vavrínovec na živý plot a ako na to?

Kedy sadiť vavrínovec? Zrejme môžete takmer vždy, ale tieto termíny sú najlepšie

Vavrínovec má pomerne veľa požiadaviek, ktoré musíte splniť, ak ho chcete mať vo svojej záhrade. Po prvé, na zdravý rast potrebuje úrodnú, neutrálnu pôdu (hlinitú, priepustnú, najlepšie vlhkú). Okrem toho by ste mali venovať pozornosť aj polohe. Mala by byť tichá, polotienistá alebo zatienená a chránená pred vetrom. Kedy vysádzať vavrínovec? Môžete ho vysádzať po celý rok okrem zimy, ale najvhodnejším obdobím je jar alebo jeseň.

Vavrínovec na živý plot. Ako ho zasadiť, aby ste potešili každého?

Skôr ako začnete s výsadbou vavrínovca, vyberte si vhodné miesto. Mal by mať dostatok priestoru, pretože ker rastie bujne a rýchlo sa rozširuje. Medzi jednotlivými rastlinami dodržiavajte priestor približne jeden meter, ale ak chcete časom vytvoriť krásny živý plot, mal by byť menší.

Vykopte jamy hlboké asi 50 cm. Na dno môžete dať trochu pripravenej zeminy. Potom umiestnite stromček do jamy tak, aby základňa stonky mierne vyčnievala nad úroveň zeme. Nakoniec ju zasypte a výdatne zalejte, aby sa korene uchytili a rozvíjali. Ak chcete, môžete rastlinu prekryť prírodným mulčom z kôry, ktorý pomôže udržať vlhkosť pôdy. Mladú rastlinu pravidelne zalievajte, najmä počas suchého a horúceho počasia.

Vavrínovec potrebuje dostatok miesta.
Foto: shutterstock/Beekeepx

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Vynikajúce hnojivo pre vavríny. Listy budú dužinaté a zelené

Znižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi a podporuje funkciu pečene a obličiek

The post Ani tuja, ani krušpán. Na živý plot si vyberte túto rastlinu. Susedia nebudú veriť appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj