04.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Miraleks).
Vždykvitnúca begónia je rastlina, ktorá pochádza z Brazílie. Môžete ju poznať aj ako Begonia semperflorens. Má veľmi zaujímavý vzhľad a nevyžaduje veľa zručnosti, pokiaľ ide o starostlivosť. Ako sa o ňu starať? Kedy polievať? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku nižšie.
Vždykvitnúca begónia je rastlina, ktorá pochádza z Brazílie. Môžete ju poznať aj ako Begonia semperflorens.
Foto: shutterstock/Miraleks
Ak hľadáte krásnu rastlinnú dekoráciu do záhrady alebo na balkón, vždykvitnúca begónia je veľmi dobrým nápadom. Je nenáročná na starostlivosť, má krásne farby a kvitne od leta do jesene. Begónia vždykvitnúca púta pozornosť zaujímavým vzhľadom, jej charakteristickým znakom sú lesklé kvety a dužinaté listy.
Je to jednoročná rastlina, stredne vysoká (asi 10-20 cm). Kvety sú najčastejšie červené, biele alebo ružové. Neustále kvitnúca begónia má tiež mäsité, hrubé, rozkonárené a červené stonky a listy sú oválne a lesklé, zelené alebo odtiene červenej.
Begónia vždykvitnúca. Pestovanie, starostlivosť a rozmnožovanie
Táto odroda begónie sa veľmi ľahko pestuje. Najčastejšie sa pestuje na záhonoch a často sa dá nájsť aj v mestských priestoroch a záhradách. Ak chceme, aby naša záhrada vyzerala krásne a pôsobivo, musíme pamätať na niekoľko pravidiel.
Begónia vždykvitnúca má rada úrodnú a humóznu pôdu. Má rada slnko a slnečné miesta, ale dobre znáša aj zatienené miesta. Táto begónia však nemá rada sucho. Nezabudnite ju zalievať, pretože dlhodobé teplo môže mať naň negatívny vplyv. Dôležité však je, aby pestovanie a starostlivosť neboli príliš náročné. Preto sa begónia vždykvitnúca teší veľkej obľube.
Rozmnožovanie sa uskutočňuje semenami. Aby ste si užili pohľad na udržiavanú a farebnú záhradu, mali by ste si sadenice pripraviť v zime (január alebo február). Semená vysievame do nízkych črepníkov, pamätajúc na otvory na odtok vody a špeciálny substrát, ktorý sa dá kúpiť v záhradkárstve.
Semená položte na pripravený substrát a zalejte. Potom zakryjeme fóliou, pamätajúc na otvory, cez ktoré bude vnikať čerstvý vzduch. Keď semienka vyklíčia, môžeme sa pripraviť na rozdelenie a sadenie rastlín. Nezabúdajte, že hotové sadenice si môžeme kúpiť aj v záhradkárskych predajniach. Máj je najlepší mesiac na to, aby sme naše záhrady a balkóny ozdobili neustále kvitnúcimi begóniami.
Begónia vždykvitnúca – choroby
Begónia vždykvitnúca kvôli chorobám nemá rada zalievanie listov, preto treba pôdu polievať len okolo rastliny. Nadmerná vlhkosť môže spôsobiť pleseň sivú. Nebezpečenstvom je rýchle šírenie tejto choroby. Prvými príznakmi plesne sivej sú hnedé, drobné fľaky a následne začne neustále kvitnúca begónia hniť. Potom sa objaví sivý povlak, ktorý pokrýva rastlinu.
Ďalšou chorobou, ktorá napáda begónie vždykvitnúcej, je múčnatka. Príčinou výskytu tohto ochorenia je prítomnosť rastliny na veľmi tienistom mieste v kombinácii so zalievaním listov. Menším problémom sú škodcovia, voči ktorým je begónia vždykvitnúca dosť odolná.
Begónia vždykvitnúca je druh, ktorý je veľmi obľúbený vďaka svojim estetickým hodnotám. Ponúka tiež veľa možností aranžovania vďaka rôznorodosti farieb, v ktorých sa dodáva. Ďalšou výhodou tejto okrasnej rastliny je ľahká starostlivosť. Aby ste si mohli vychutnať krásne zdobený balkón alebo záhradu, musíte si zapamätať len niekoľko pravidiel.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Krtkovia sa vašej záhrade budú vyhýbať. Je to bezpečná a účinná metóda pre zvieratá
Chcete rozmnožiť hortenziu? Nenájdete rýchlejší spôsob
The post Begónia vždykvitnúca – prečo je taká populárna? Ako ju pestovať? appeared first on Vášeň v tebe.