Skip to content
Menu
Menu

Neumývajte ho prostriedkom na umývanie riadu. Namiesto čistenia zanechá špinu a znehodnotí spotrebiče.

Prečítať článok

4.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív).

Tekutý prostriedok na umývanie riadu je jedným z najúčinnejších čistiacich prostriedkov. Je vhodný nielen na čistenie tanierov, ale aj na odstraňovanie mastných škvŕn. Existuje však niekoľko vecí, ktoré by sme týmto umývacím prostriedkom nemali umývať. Môže to ľahko viesť k poruche.

Tekutý prostriedok na umývanie riadu je jedným z najúčinnejších čistiacich prostriedkov.
Foto: súkromný archív

Pri hľadaní domácich metód čistenia, ktoré nielen ušetria peniaze, ale aj účinne odstránia odolnú špinu, môžete naraziť na patenty s použitím tekutiny na pranie. Má totiž viacero využití aj mimo kuchyne, pretože skvele odstraňuje škvrny a mastnotu. To však neznamená, že sa dá použiť na všetko. Umývací prostriedok môže poškodiť niektoré povrchy a môže dokonca viesť k vážnym poruchám domácich spotrebičov.

Je prostriedok na umývanie riadu vhodný na umývanie? Radšej nie

Tekutý prostriedok na umývanie riadu je mimoriadne účinný nielen na čistenie špinavých tanierov. Obsahuje povrchovo aktívne látky, t. j. látky znižujúce povrchové napätie vody, ktoré majú emulgačné vlastnosti, takže viažu vodu na mastnotu a oleje. Mastné škvrny potom dokáže odstrániť takmer jedným ťahom, takže umývací prostriedok dokonale vyčistí riad a iné znečistené povrchy. Bohužiaľ, veľmi silno pení, čo znamená, že sa nebude dobre hodiť na umývanie iných vecí. Zaujímavé je, že práve to je dôvod, prečo by sme tekutinu nemali liať do umývačky riadu. Hoci dokonale čistí riad, v umývačke sa pod tlakom a veľkým množstvom vody začne tvoriť veľa peny. Výsledkom bude, že všetky taniere, hrnce a príbory bude potrebné umyť znova, tentoraz ručne. Tekutý prostriedok na umývanie riadu sa v umývačke nemôže používať z rovnakého dôvodu. Hoci ručne skvele odstraňuje škvrny na tkaninách, v práčke začne peniť a pokrývať oblečenie.

Pri čistení zrkadiel a okien nepoužívajte tekutinu na umývanie riadu. Voda sa s ním veľmi zahustí a výsledkom sú jasné šmuhy na skle.
Foto: pexels/Karolina Grabowska

Čo sa môže umývať pomocou pracieho prostriedku? V tomto prípade to nefunguje tak dobre

Pri čistení zrkadiel a okien nepoužívajte tekutinu na umývanie riadu. Voda sa s ním veľmi zahustí a výsledkom sú jasné šmuhy na skle. V tejto situácii je oveľa lepší ocot, ktorý nielenže odstráni nečistoty, ale zároveň dodá sklu lesklý vzhľad. Zariadenia, ako sú kávovary, mixéry a odšťavovače, by sa nemali čistiť prostriedkom na umývanie riadu. Ten môže poškodiť jednotlivé súčasti, a ak ho dobre neopláchnete, zostane vo vnútri a výsledkom bude káva a iné nápoje s mydlovou, chemickou pachuťou. Informácie o tom, ako správne umývať uvedené spotrebiče, určite nájdete v návode, ktorý sa k nim dodáva.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Domáci čistiaci prostriedok do kúpeľne. Jedna prísada a všetko sa leskne

Znečistený tmel vyčistíte bez drhnutia. Vyrobíte si doma účinný čistiaci prostriedok

The post Neumývajte ho prostriedkom na umývanie riadu. Namiesto čistenia zanechá špinu a znehodnotí spotrebiče. appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj