Skip to content
Menu
Menu

Bezproblémové rastliny na oživenie vášho balkóna

Prečítať článok

17.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Peter Turner Photography).

Ak sa pýtate, čo sa dá pestovať na balkóne, napadnú vám najskôr muškáty alebo surfínie. Uznávame, že majú svoje čaro, ale nie každý má talent na ich pestovanie. Ak ste záhradkárski laici, nemusíte mať prázdny balkón. Okrasné trávy pestované na balkóne môžu byť skvelou alternatívou k obľúbeným rastlinám a navyše vdýchnuť vášmu priestoru život.

Okrasné trávy sú skvelé v záhrade, ale vyzerajú krásne aj na balkóne.
Foto: shutterstock/Peter Turner Photography

Prečo si vybrať okrasné trávy v kvetináčoch?

Dnešné balkóny ponúkajú veľký priestor pre dizajn, takže môžu byť atraktívne usporiadané a vôbec nemusia byť zaliate kvetmi. Čo však neznamená, že musí byť úplne prázdny. Môžete na ňom pestovať okrasné trávy v kvetináčoch. Prečo? Prinajmenšom z niekoľkých dôvodov. Po prvé: zvyčajne sú bezproblémové a je nepravdepodobné, že by ste im museli robiť nejakú špeciálnu údržbu, a navyše sú odolné voči páliacemu slnku a suchu. Po druhé: stačí im poskytnúť črepníky a ľahko ozelenia okolie vášho balkóna a dodajú mu útulnosť. Na druhej strane z nich môžete postaviť aj nepriedušnú bariéru proti zvedavým pohľadom susedov. A do tretice sú skutočnou pastvou pre oči, a teda cenným dekoračným prínosom. Ktoré okrasné trávy sa oplatí mať na balkóne? Tu je niekoľko návrhov.

Ozdobnica čínska na balkón

Ak máte na balkóne pomerne veľa miesta, ozdobnica čínska v kvetináči ho môže dokonale oživiť. Nielenže rastie pomerne rýchlo a dosahuje výšku 180 cm, ale poskytuje aj hustú bariéru proti zvedavým pohľadom susedov. Má síce radšej vlhkú pôdu, ale pravidelné dávky vody zabezpečia, že u vás bude bezchybne rásť. Zároveň sa jej dobre darí na veľmi slnečných miestach, takže južne alebo západne orientovaný balkón bude pre ňu ideálny. Ozdobnica čínska je očarujúca svojím vzhľadom, pretože koncom leta sa na nej objavujú chocholíky, ktoré vydržia až do zimy.

Ozdobnica čínska má rôzne farebné odrody a na balkónoch sa dajú úspešne kombinovať.
Foto: shutterstock/AngieC333

Perovec v kvetináči oživí váš balkón

Ak máte o niečo menší balkón, neznamená to, že sa musíte vzdať okrasných tráv. Perovec psiarkovitý rastie rýchlo, ale dosahuje maximálnu výšku 120 cm. Podobne ako ozdobnica má rád poriadnu dávku slnka, ale zároveň sa oplatí zabezpečiť mu ochranu pred nárazovými vetrami. Perovec musíte hnojiť, ale stačí dávka viaczložkového hnojiva raz za niekoľko mesiacov. Rastlina sa vyznačuje hustým olistením a kvetmi, ktoré vyzerajú ako zložité a veľkorysé cípy.

Perovec rastie husto, čo je výhoda, keď chcete ohradiť susedov.
Foto: shutterstock/Joe Kuis

Ometlina sivá na malé balkóny

Malý balkón neznamená, že nemôžete na ňom pestovať okrasné trávy. Na vysadenie ometliny stačí malá nádoba na slnečnom mieste. Jej nízky vzrast (max. 40 cm) je ideálny pri nedostatku miesta. V takom prípade sa budú elegantne prezentovať tuhé stonky zakončené dlhými drobnými kvetmi. Rastlina sa vyskytuje v rôznych odrodách, takže konečný vzhľad na vašom balkóne môže byť trochu odlišný, ale všetky majú jedno spoločné: určite sa im bude dariť tam, kde chcete dosiahnuť veľkolepý efekt s malou námahou.

Malý balkón nie je prekážkou. Ometlina bude fungovať perfektne.
Foto: shutterstock/Robert Buchel

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Okrasné trávy na balkóne – ktoré druhy je najlepšie vysadiť?

Najlepší čas na strihane okrasných tráv. Znovuzrodia sa v plnej sile

The post Bezproblémové rastliny na oživenie vášho balkóna appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj