Skip to content
Menu
Menu

Bromélia stráca farbu? Takto ju zachránite. Nerobte tieto chyby

Prečítať článok

1.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lili Gluck).

Bromélia je obľúbená črepníková rastlina, ktorá je nielen úžasná na pohľad, ale dokáže aj neutralizovať škodlivé látky zo vzduchu. Preto je krásnou dekoráciou a zároveň má pozitívny vplyv na vaše zdravie a pohodu. A hoci jej pestovanie nie je náročné, niekedy kvetina chradne. Navrhujeme, ako ju zachrániť.

Bromélia stráca farbu? Možno robíte túto chybu.
Foto: shutterstock/Lili Gluck

Bromélia, druh jednoklíčnolistovej rastliny, je známa zo Strednej a Južnej Ameriky. Jej výskyt v Európe sa datuje od 18. storočia

Správna starostlivosť o bromélie spočíva v optimálnych podmienkach a pravidelnom zalievaní.

Kvitnutie bromélií trvá 3 až 6 mesiacov a po odkvitnutí sa môžu množiť odrezkami.

Má malé nároky a je mrazuvzdorná, takže bromélie sú dobrou voľbou pre začínajúcich záhradkárov alebo zaneprázdnených ľudí. Správna starostlivosť spočíva v zabezpečení optimálnych podmienok a pravidelnom zalievaní. Nevyžaduje presádzanie, postrekovanie ani intenzívne hnojenie. Najlepšia teplota pre bromélie je 22-24 stupňov C. Nižšie teploty môžu viesť k hnilobe koreňov a úhynu rastliny.

Bromélie absorbujú vodu skôr cez listy ako cez korene, preto by sa pri zalievaní mala voda naliať priamo do listovej ružice. Rastlinu možno aj kropiť, čo umožní menej časté zalievanie. Je to veľmi dôležité a musíte o tom vedieť, ak sa chcete tešiť z krásnych a zdravých rastlín.

Aké požiadavky má bromélia?

Pokiaľ ide o substrát, nie sú tu žiadne osobitné požiadavky. Bromélie sa môžu vysádzať do univerzálneho substrátu, ale niektorí záhradníci volia zmes pôdy s rašelinou a pieskom. Najdôležitejšie je, aby bola pôda priepustná. Na dno kvetináča je dobré umiestniť drenážnu vrstvu zo štrku, kamienkov alebo keramzitu.

Kvitnutie bromélií trvá 3 až 6 mesiacov. Po odkvitnutí rastlina postupne odumiera a už nekvitne. Rozmnožovaním metódou odrezkov sa však môžete tešiť z ďalších krásnych rastlín. Po odkvitnutí si môžete všimnúť, že sa v spodnej časti stonky objavia odrezky. Keď dosiahnu polovičnú veľkosť dospelej rastliny, môžete ich vybrať z koreňov a umiestniť do nových kvetináčov a potom trpezlivo čakať, kým zakvitnú.

Bromélie potrebujú taký substrát, ktorý dobre odvádza vodu.
Foto: shutterstock/Meteoritka

Bromélia je rastlina, ktorá najlepšie rastie na miestach, kam dopadá mäkké, rozptýlené svetlo. Ideálne miesto pre ňu je parapet okna orientovaného na sever alebo východ. Odporúča sa však umiestniť ju trochu ďalej od okna, aby sa zabránilo priamemu slnečnému žiareniu.

Nemá rád priame slnečné svetlo. Nadmerné vystavenie slnku môže viesť k popáleniu listov a urýchliť vysychanie rastliny. Na tieto problémy je obzvlášť náchylná, ak je umiestnená na južnom stanovišti.

Starostlivosť o bromélie – najčastejšie chyby

Sucho je jedným z hlavných problémov, ktorým čelia majitelia bromélií. Nadmerné sucho môže viesť k zhnednutiu a vyschnutiu listov. Na druhej strane nadmerné zavlažovanie môže viesť k hnilobe koreňov a srdiečka rastliny. Bromélie uprednostňujú jasné, ale rozptýlené svetlo. Priame slnečné svetlo môže listy spáliť, zatiaľ čo príliš málo svetla spôsobí, že rastlina stratí svoje žiarivé farby.

Hnednutie a vädnutie kvetov, hnednutie a hniloba na báze listov, biele kriedové usadeniny na listoch, hnedé špičky listov, zmena farby na tmavozelenú, vysychanie bromélií, hmota podobná vate na báze listov – to všetko môžu byť varovné príznaky, ktorým by ste mali venovať pozornosť.

Príliš málo svetla spôsobí, že rastlina stratí svoje žiarivé farby.
Foto: shutterstock/Esin Deniz

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Do vody pridajte čajovú lyžičku. Antúria bude žiarivá ako nikdy predtým

Starajte sa o ňu týmto spôsobom a pred očami vám vyrastú kvety. Moja babička má trik na kalanchoe

The post Bromélia stráca farbu? Takto ju zachránite. Nerobte tieto chyby appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj