Skip to content
Menu
Menu

Chyťte výhonky surfínie, napichajte ich a obdivujte efekt. Balkón sa utopí v mori farebných kvetov

Prečítať článok

18.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Open_Eye_Studio).

Surfínia je jednou z najobľúbenejších rastlín na balkónoch. Svojimi intenzívnymi farbami a bujnými kvetmi oživuje priestor, prináša dobrú energiu a radosť. Ak jej poskytnete správne podmienky, bude dlho tešiť oko. Ako zahustíte surfíniu? Existuje na to dômyselný trik.

Ako zahustíte surfíniu?
Foto: shutterstock/Open_Eye_Studio

Keďže sa surfínia dodáva v mnohých farbách, môžete ju prispôsobiť akémukoľvek priestoru. Nie je náročná na údržbu, takže po nej môžu siahnuť aj ľudia bez skúseností s kvetinami. Jej obdobie kvitnutia je od júna do októbra, ale ak sa postaráte o niekoľko aspektov, môžete ho predĺžiť o niečo dlhšie.

Aké sú požiadavky na surfíniu? Ak sa o ňu budete starať, odvďačí sa vám sviežimi kvetmi

Kvety môžete pestovať v debničkách, kvetináčoch alebo na záhonoch. Najlepšie rastú v humusovej, dobre odvodnenej pôde s mierne kyslým pH. V záhradných obchodoch nájdete takú, ktorá je určená pre muškáty a surfínie. Rastliny potrebujú dostatok slnka, pretože pestované v tieni nevytvárajú bujné kvety a sú vyblednuté.

Surfíniám sa najlepšie darí, ak majú dostatok svetla.
Foto: shutterstock/Totokzww

Ak chcete mať krásne a svieže rastliny, je nevyhnutné dodať im draslík a fosfor, napríklad vo forme hnojiva z banánových šupiek. Surfínie majú rady vlhký substrát, ale pozor na premokrenie. Ak stojaca voda nemá drenáž, korene môžu začať hniť. Počas leta dbajte na odstraňovanie odkvitnutých a zvädnutých kvetov – stimulujete tak rastlinu k tvorbe nových kvetov.

Ako zahusťovať surfínie? Vykonajte toto ošetrenie a bude svieža

Ak surfínia nie je taká hustá, ako očakávate, môžete jej pomôcť rásť. Na tento účel je potrebné vykonať určité ošetrenie jej výhonkov. Môžete to urobiť napríklad pri odstraňovaní starých kvetov. Stačí nechtami uchopiť každý vrchol výhonku s malými lístkami a odštipnúť ho. Poškodenie spôsobí, že surfínia porastie a obsype sa kvetmi. Tento úkon opakujte až do konca kvitnutia, t. j. do prvých mrazov. Okolo marca odstrihnite staré výhonky záhradníckymi nožnicami, aby sa začali objavovať nové výhonky.

Nechtami uchopte každý vrchol výhonku s malými lístkami a odštipnite ho.
Foto: Shutterstock/matunka

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Vďaka malému triku mojej tety surfínia rastie ako blázon. Jej kvety potešia susedov

Na slnku nádherne kvitne. Posledná šanca pre kvitnúce surfínie

The post Chyťte výhonky surfínie, napichajte ich a obdivujte efekt. Balkón sa utopí v mori farebných kvetov appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj