Skip to content
Menu
Menu

Čím hnojiť paradajky v júni, aby dobre rodili? Záhradkár ukazuje, aké chyby robíme

Prečítať článok

5.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/HiTecherZ).

Keď hnojíme paradajky, dodávame rastline zložky, ktoré vytvárajú úrodu. Bez nich by bolo plodov menej a ich stav by sa mohol výrazne zhoršiť. Jún je kľúčovým mesiacom pri pestovaní paradajok – kvôli dlhému vegetačnému obdobiu je potrebné v tomto období poskytnúť paradajkám dodatočnú výživu. Správny čas však nie je všetko. Najlepšie, zdravé a šťavnaté plody vyrastú len vtedy, ak sa ich naučíte rozumne hnojiť. Záhradkár radí, čo v júni nedávať a bez čoho sa nezaobídete.

Správna výživa kríkov zabezpečí vyššiu úrodu. Čím by ste mali hnojiť paradajky v júni? Nie vždy by ste mali siahať po dusíkatých prípravkoch, záhradník radí, kedy je lepšie ich nedávať.
Foto: shutterstock/HiTecherZ

Jún je kľúčovým mesiacom pre pestovanie paradajok

Keď rastliny vysadené do kvalitného substrátu, správne pripraveného na pestovanie, využijú väčšinu cenných živín, ktoré obsahuje, je potrebné zabezpečiť ďalšiu výživu. Je to dôležité najmä v prípade druhov s dlhým vegetačným obdobím, ktorých intenzívny rast, kvitnutie a nasadzovanie plodov sú rozložené v čase a môžu trvať až štyri mesiace.

Jún je kľúčovým mesiacom pri pestovaní paradajok, pretože vtedy je konečný termín na doplnenie prípadných nedostatkov. Výživa paradajok sa zvyčajne zameriava na aplikáciu dusíkatých prípravkov a mnohí z vás po nich siahajú, aby urýchlili rast a zlepšili úrodu vašich rastlín. Kamarát záhradkár, ktorý ma zasvätil do tajov rozumného pestovania tejto chutnej zeleniny, však radí nepreháňať to. Ukazuje sa, že nadbytok živín môže rastlinám uškodiť viac ako ich nedostatok.

Ak urobíte chybu a dáte paradajkám príliš veľa dusíka, prvé príznaky prehnojenia si všimnete už v júni. Nadmerné hnojenie ohrozuje plody aj celý krík. Ako zistíte, či ho ešte potrebujú? Venujte pozornosť vzhľadu listov:

svetlozelená farba znamená, že máte dodať rastlinám malé množstvo dusíka;

tmavozelená znamená, že je lepšie upustiť od dodatočného hnojenia dusíkom a siahnuť po prípravkoch s obsahom fosforu a draslíka.

Odmeranie dávky jednotlivých látok aj spôsob ich aplikácie by mali závisieť od potrieb odrody.

Nadmerné hnojenie ohrozuje plody aj celý krík.
Foto: shutterstock/New Africa

Čím hnojiť paradajky v júni?

Paradajky malých odrôd, ktoré rastú malé, ale bujne, zvyčajne potrebujú dodatočnú výživu vo forme kompletnej živiny. V júni sa oplatí prihnojiť ich prírodným hnojivom zo žihľavy alebo hnojovice. U rastlín iných odrôd, ktoré sú silne vyvinuté, sa však hnojenie líši a pred jeho vykonaním musíte posúdiť, čo dozrievajúce paradajky skutočne potrebujú.

Ktoré zložky vaše paradajky potrebujú, zistíte okrem iného podľa celkového stavu a zmien štruktúry, tvaru a farby listov. Ak jasne vidíte, že listy sa charakteristicky krútia smerom nadol a sú silne pigmentované, nepoužívajte dusíkaté hnojivo. Takéto rastliny pravidelne zalievajte, malo by to pomôcť riešiť problém hromadenia tejto živiny v priebehu času. S dusíkom buďte opatrní najmä v období dozrievania plodov, pretože jeho nadmerné podávanie v tomto období môže viesť k praskaniu mladých paradajok. Dôkazom nesprávneho hnojenia je aj:

žlté škvrny na listoch paradajok – môžu naznačovať nedostatok horčíka;

suchá hniloba na špičke s typickým čiernym bodcom na plodoch – znak nedostatku vápnika v pôde alebo zhoršeného príjmu vápnika;

nerovnomerné dozrievanie paradajok, keď sa v spodnej časti sfarbia do červena a na stopke zostávajú zelené a počas rastu nenaberajú farbu – môže to znamenať nedostatok draslíka, ktorý musíte doplniť;

pomalé alebo neúčinné nasadzovanie plodov (najmä pri pestovaní v tuneloch) – rastlinu pravdepodobne musíte ošetriť zlúčeninami bóru.

Kedy a čím hnojiť paradajky v júni? Najlepšie je podať vápnik hneď, ako zistíte jeho nedostatok. Urobte to postrekom celej rastliny, pričom osobitnú pozornosť venujte horným častiam s mladými listami a všetkým plodom. Nedostatok draslíka možno odstrániť napríklad použitím živicovo-kostného hnojiva, tiež vo forme postreku. Na druhej strane bór, ktorý mnohí začínajúci záhradkári podceňujú, ale ktorý je taký dôležitý pre zdravie rastlín, je dobré postriekať priamo na kvety. Priateľ záhradkár navyše stimuluje proces nasadzovania plodov na svojich paradajkách ručne pomocou starej techniky poklepávania, pretrepávania a ľahkého trenia kvetov štetcom. To všetko preto, aby sa zabezpečilo ešte viac zdravých plodov.

Chyby v hnojení sa prejavujú na stave, počte, veľkosti a chuti plodov. Tu je príklad toho, ako môžu vyzerať paradajky, ktorým chýbajú kľúčové zložky.
Foto: shutterstock/pticelov

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Minulý rok som testoval nový postrek na paradajky. Účinky ma tešia ešte aj dnes

Pôda pre paradajky. Do akej pôdy zasiať a zasadiť paradajky?

The post Čím hnojiť paradajky v júni, aby dobre rodili? Záhradkár ukazuje, aké chyby robíme appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj