Skip to content
Menu
Menu

Čo je to spätné kýchanie u psa? Potom môžete svojmu domácemu miláčikovi pomôcť

Prečítať článok

18.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Chendongshan).

Reverzné kýchanie, známe aj ako paroxyzmálne dýchanie, je pomerne častý jav, ktorý u mnohých majiteľov psov vyvoláva dojem, že ich pes má problém s dýchaním. Ako tento stav rozpoznáte a ako potom môžete svojmu psovi pomôcť?

Pes nemôže kýchnuť a dýcha a vydáva zvláštne zvuky? Mohlo by to byť spätné kýchanie.
Foto: shutterstock/Chendongshan

Čo je to spätné kýchanie u psa? Príznaky sú celkom charakteristické

Spätné kýchanie je hovorový názov pre stav nazývaný paroxyzmálne dýchanie. Pri tomto stave psy rýchlo nasávajú vzduch namiesto toho, aby ho vypúšťali, čo je vlastne opak kýchania.

Niektorí majitelia psov tento problém rozpoznajú len vďaka sprievodnému zvuku podobnému „chrčaniu“. Keď toto správanie u psa vidíme prvýkrát, môžeme si myslieť, že sa pes dusí alebo škrtí.

Nič však nemôže byť ďalej od pravdy. Podráždenie nosohltana (oblasť v zadnej časti nosa a nad tvrdým a mäkkým podnebím) iniciuje reflex, ktorého výsledkom je séria viacnásobných, hlasných, náhlych, rýchlych vdychov a niečo, čo pripomína ťažké dýchanie.

Takéto retrográdne kýchanie sa môže vyskytnúť u psov akéhokoľvek veku a rovnako u samcov aj samíc. Ochorenie môže postihnúť všetky plemená, ale častejšie sa vyskytuje u psov s hmotnosťou nižšou ako 15 kg ako u stredných a veľkých psov. Častejšie sa vyskytuje aj u brachycefalických plemien (napr. mops alebo francúzsky buldog).

Častejšie sa vyskytuje aj u brachycefalických plemien (napr. mops alebo francúzsky buldog).
Foto: pexels/Charles

Ako pomôcť svojmu psovi počas spätného kýchania?

U väčšiny ľudí sa takéto retrográdne kýchanie vyskytuje príležitostne a je neškodné. Zvyčajne sa psy po niekoľkých sekundách spontánne rýchlo vrátia k normálnemu dýchaniu.

V niektorých prípadoch si majitelia psov môžu všimnúť, že retrográdne kýchanie sa rýchlejšie stupňuje, keď psovi jednou rukou jemne masírujú hrdlo a prstom druhej ruky upchajú jednu z nosových dierok.

Ak sa však takéto záchvaty vyskytujú pravidelne a často a ich trvanie je dlhšie, oplatí sa problém nahlásiť veterinárovi. Veterinárny lekár potom môže predpísať protizápalové lieky, antihistaminiká alebo lieky na zmenšenie sliznice, aby zmiernil stav psa.

Dôvodom tohto opatrenia veterinára môže byť príčina spôsobujúca retrográdne kýchanie psa. Vo väčšine prípadov nie je príčina úplne známa, ale stáva sa, že môže súvisieť minimálne s alergiou, ak sa vyskytuje pravidelne a často.

Medzi dráždivé látky patria roztoče, sekréty, cudzie telesá, napríklad semená, peľové alergie, prach a tráva.

Spätné kýchanie môže byť u psa vyvolané alergiou.
Foto: pexels/Camille Camila

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Čo znamená, keď pes vrtí chvostom? Mnoho ľudí sa mýli. Nerobí to vždy z radosti

Mylne sa domnievame, že pes sa stáva zlým. Vďaka tomu pochopíme niečo dôležité

The post Čo je to spätné kýchanie u psa? Potom môžete svojmu domácemu miláčikovi pomôcť appeared first on Vášeň v tebe.