Skip to content
Menu
Menu

Čo sa oplatí mať doma v prípade výpadku elektriny?

Prečítať článok

03.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/lunopark).

Silný vietor, búrky a iné extrémne prejavy počasia ohrozujú našu bezpečnosť, vrátane energetickej. Počas tohto dovolenkového obdobia boli milióny odberov v Európe náhle prerušené. Našu energetickú bezpečnosť však neohrozujú len búrky. Výpadky prúdu sa môžu a budú vyskytovať častejšie. Už teraz sa na ne oplatí pripraviť. Poradíme vám, čo mať doma v prípade výpadku prúdu.

Čo by ste mali mať v prípade výpadku prúdu?
Foto: shutterstock/lunopark

Bolestne zažívame, aké je naše každodenné fungovanie závislé od elektriny, keď k nej nemáme prístup. Nielen silný vietor a búrky môžu pripraviť jednotlivých spotrebiteľov o energiu v zásuvkách. Výpadky sú skutočnou hrozbou v 21. storočí.

Zvyčajne sú spôsobené preťažením energetických systémov. Preto by sme nemali čakať na ďalšiu poruchu a pripraviť sa na prípadný výpadok elektriny už dnes. Niekoľko jednoduchých zariadení nám umožní normálne fungovať a zaistiť bezpečnosť.

Čo by ste mali mať v prípade výpadku prúdu?

Existuje niekoľko vecí, ktoré by ste pre každý prípad mali mať vždy doma. Pomáhajú vám prežiť v rôznych núdzových situáciách. Patrí k nim:

Zásobovanie pitnou vodou.

Zásoba potravín, ktoré nevyžadujú chladenie.

Hotovosť. V prípade, že prestanú fungovať platobné terminály a bankomaty.

Lieky a obväzy. Ľudia s chronickými ochoreniami by mali mať zásobu pravidelne užívaných liekov aspoň na jeden až dva týždne. Každý by mal mať základné lieky proti bolesti.

Vyššie uvedené produkty nám umožnia prežiť bez toho, aby sme museli opustiť domov. Tým to však nekončí.

DOBRÁ RADA! Zapíšte si na papier najdôležitejšie telefónne čísla a adresy vašej rodiny, blízkych a rôznych služieb. V prípade výpadku prúdu ich na internete nenájdete.

V prípade výpadku prúdu by mal mať každý:

Svietidlo s náhradnými batériami. Oplatí sa kúpiť solídny model s náhradnou batériou. Bude to potrebné najmä večer a v noci, keď potrebujete odísť z domu. Výhody dobrej baterky sú vysoký výkon, široký lúč svetla a pohodlný úchop.

Zásoba sviečok a zápaliek. Najlepšie je použiť sviečky na osvetlenie domu, keď sme odpojení od napájania. Preto je dobré mať zásobu veľkých hrubých sviečok, ktoré rýchlo nevyhoria a vydržia dlho. Nezabudnime na zápalky!

Nabitá power banka. Zostať v spojení so svetom je nevyhnutné. Priestranná power banka vám umožní nabiť si telefón a v prípade potreby zavolať pomoc z príslušných služieb.

Kempingový varič a vhodné palivo. Sú neoceniteľné, keď výpadok prúdu trvá dlhšie ako niekoľko hodín. Umožňujú vám pripraviť teplé jedlo. Väčšina kempingových varičov má jeden alebo dva plynové horáky. Preto sa oplatí mať doma plynovú fľašu navyše.

Izotermická fólia. Ide o typ termofólie, ktorá chráni pred chladom aj teplom. Je potrebné si uvedomiť, že mnohé kachle vyžadujú pripojenie napájania. Ak zlyhá, prídeme aj o zdroj vykurovania. Deka vám teda môže pomôcť prežiť mrazy. Nie je to drahá záležitosť, preto sa oplatí mať jednu núdzovú prikrývku pre každého obyvateľa.

Čo ešte môže byť užitočné?

To, čo môžeme potrebovať pri výpadku prúdu, závisí vo veľkej miere aj od toho, kde bývame a aké sú naše životné okolnosti. Napríklad rodičia malých detí by mali mať doma zásobu jednorazových plienok, opakovane použiteľných plienok, zásobu umelého mlieka a liekov pre dieťa.

Ľudia žijúci mimo väčších zhlukov domov alebo v husto zalesnených oblastiach sa môžu ocitnúť v obzvlášť ťažkej situácii. Oprava výpadku prúdu v ich prípade môže trvať dlhšie. Preto by mali zvážiť nákup generátora. Ide o nezávislý zdroj energie, ktorý zabezpečí osvetlenie a vykurovanie domu. Tieto zariadenia sú zvyčajne poháňané olejom, takže by ste sa mali postarať aj o jeho zásobu.

Tiež sa oplatí mať prenosné rádio na batérie, aby ste mohli počúvať správy a akékoľvek oznámenia od orgánov činných v trestnom konaní.

Týchto pár vecí nám pomôže prežiť ťažké časy a poskytne istotu a väčší pocit pokoja. V nepriaznivých a stresujúcich podmienkach je to neoceniteľné aktívum.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Koľko stojí hodina používania klimatizácie? Toľko zaplatíte za príjemný chlad

Keď vypadne elektrina, situáciu môžu zachrániť tri veci. Je dobré mať ich po ruke

The post Čo sa oplatí mať doma v prípade výpadku elektriny? appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj