Skip to content
Menu
Menu

Čo zasadiť v apríli? Niektoré druhy je lepšie odložiť

Prečítať článok

19.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kostenko Maxim).

Kľúčom k bujnému kvitnutiu našich rastlín je správny čas výsadby. Rôzne druhy kvetov si vyžadujú rôzny termín výsadby – niektoré by sa mali vysádzať v apríli, iné koncom apríla/začiatkom mája a ďalšie počkajú, kým na nich príde rad až po májových mrazoch. Tu je podrobný plán výsadby, ktorý zabezpečí zdravý a bujný vývoj našich rastlín.

Ktoré kvety sadiť v apríli?
Foto: shutterstock/Kostenko Maxim

Záhradník, ktorý chce svojim rastlinám poskytnúť optimálne podmienky na rast, musí poznať ideálny čas na ich výsadbu. Príliš skorá aj príliš neskorá výsadba môže negatívne ovplyvniť vývoj rastlín. Ako teda zistiť, ktoré rastliny by mali ísť do zeme už v apríli a ktoré by mali počkať do polovice mája?

Čo zasadiť v apríli?

Apríl je mesiac plný záhradníckych prác vrátane sadenia a výsevu mnohých rastlín. Napriek tomu môže byť na niektoré druhy ešte príliš skoro. Apríl je ideálny čas na výsadbu hľuznatých a cibuľovitých rastlín, ktoré budú kvitnúť v lete a krásne ozdobia našu záhradu.

Rastliny ako frézie a ľalie (okrem bielych ľalií) môžete v tomto období bezpečne zasadiť do zeme. Treba si uvedomiť, že ľalie prezimujú v zemi a na zimu ich netreba vykopať.

Koncom apríla a začiatkom mája by sme mali vysadiť jednoduché, ale pôvabné kvety, ako sú gladioly, pávia orchidea (Acidantera) a montbrécie, ktoré sa často používajú ako rezané kvety.

Pávia orchidea má rada slnečné stanovisko, dobre sa jej darí v ľahkej, dobre priepustnej pôde.
Foto: shutterstock/DariaDS

Čo sadiť v máji?

Po skončení májových mrazov môžeme na záhony začať vysádzať rastliny, ako sú georgíny, črepníkové kany, hľuzovité begónie, agapanty, ismény (peruánsky narcis), pavúčiu ľaliu (lykoris) a sandersonie.

Peruánsky narcis predstavuje exotickú trvalku s nádhernými a vonnými kvetmi.
Foto: shutterstock/Maximillian cabinet

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Čo zasiať v marci? Zoberte semienka 6 druhov zeleniny

Kedy je najlepší čas na výsev sadeníc paradajok? Radšej si už teraz urobte zásoby pôdy a osiva

The post Čo zasadiť v apríli? Niektoré druhy je lepšie odložiť appeared first on Vášeň v tebe.