01.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/And-One).
Hoci gény určujú, ako ľudské telo vyzerá a funguje, samotný proces dedičnosti môže byť mimoriadne komplikovaný. Pretože hoci gény, ktoré dieťa dostane od rodičov, sú kľúčové pre vývoj a fungovanie jeho tela, majú čo povedať aj tie od starých rodičov. Čo teda môže dieťa zdediť po babke a dedovi? Zoznam pokračuje.
Čo dedia deti po starých rodičoch? Nielen charakter. Zoznam pokračuje.
Foto: shutterstock/And-One
Pozreli ste sa niekedy na svoje dieťa a uvedomili ste si, že vyzerajú a správajú sa oveľa viac ako ich starí rodičia? To je úplne normálne, aj keď dosť komplikované.
Vráťme sa k hodinám biológie. Pretože hoci gény pochádzajúce od rodičov sú pre zdravie, vzhľad a zručnosti dieťaťa kľúčové, v tomto kontexte sú dôležité aj tie, ktoré pochádzajú od starých rodičov. Dieťa dostáva 50 percent génov od matky a 50 percent génov od otca. Táto situácia sa vyskytuje v každej generácii – to znamená, že rodičia dieťaťa vlastnia 50 percent génov od svojich matiek a 50 percent génov od svojich otcov. Predpokladom je, že dieťa môže zdediť asi 25 % génov od ich starých mám a starých otcov.
Dedičský proces možno vizualizovať aj ako strom, na ktorého protiľahlých konároch sú rodičia matky a rodičia otca bábätka – starí rodičia bábätka. Každý rodič dáva dieťaťu – matke a otcovi najmladšieho člena rodiny – 23 chromozómov. Potom sa z tohto zväzku vytvorí ďalšia sada – tentoraz tá, ktorá patrí dieťaťu najnižšie na výslednom strome. Aplikácia? Dieťa nededí len po svojich rodičoch, ale aj po starých rodičoch. Ale čo presne?
Aké vlastnosti sa dedia po starých rodičoch? Zoznam pokračuje
Ktorý gén sa u dieťaťa prejaví, závisí od jeho sily. Ale zatiaľ čo dominantné gény majú väčšiu šancu na úspech, genetika môže byť prekvapivá a niekedy umožňuje, aby sa objavili recesívne znaky a gény. Potom prídu na rad tie s o niečo menšou „silou“.
Medzi dominantné patrí tmavá farba očí či tmavá farba vlasov. Občas sa však stane, že hoci niektoré črty zdedíme po rodičoch, prejavia sa až u našich detí. V skratke to znamená, že batoľa môže prejaviť črty, ktoré zdedilo po starých rodičoch.
Napríklad aj charakter. Výskumy ukazujú, že osobnosť každého z nás je na 40, 50 a niekedy aj 70 percent závislá od génov. Temperament, zmysel pre humor, zhovorčivosť či hanblivosť teda možno získať od rodičov aj starých rodičov. Takže ak ste niekedy počuli, že vaše dieťa je také divoké ako babička alebo vtipné ako starý otec – tu je dôvod. Do osobnosti dieťaťa však veľa hovorí aj výchova a prostredie.
Aké vlastnosti sa dedia po starých rodičoch?
Foto: shutterstock/Drazen Zigic
Koľko zdedia vnúčatá? To môžu „dostať“ od starých rodičov
Od našich predkov dedíme aj niektoré choroby alebo sklony k trpeniu niektorými chorobami. Genetika je často kľúčovým rizikovým faktorom pre dedičné choroby – srdcové choroby, cukrovku, Alzheimerovu chorobu a niektoré druhy rakoviny – vrátane rakoviny prsníka, vaječníkov, štítnej žľazy a hrubého čreva. Protinádorová prevencia sa oplatí zaviesť najmä vtedy, keď sa prípady rakoviny vyskytli medzi blízkymi príbuznými, najmä starými rodičmi.
Dedenie však možno chápať aj ako prevod pozitívnych a negatívnych zdrojov. Starí rodičia tak môžu naučiť svoje vnúčatá vytrvalosti či schopnosti zvládať náročné situácie, prenechajú im napríklad aj tajomstvá podnikania či vynaliezavosti. Babičky a starí otcovia môžu svoje vášne preniesť aj na vnúčatá a prinútiť ich zaujímať sa k rodinným hodnotám a tradíciám.
Hoci vedci argumentujú, či sa zlé skúsenosti dajú preniesť aj geneticky, medzi negatívne zdroje „dostávané“ od starých rodičov patrí aj trauma a strach. Obava z určitých situácií sa prenáša zo starých rodičov na rodičov a potom aj na deti.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tieto deti majú väčší mozog ako ich rovesníci. Vedci objavili ešte niečo iné
The post Čo zdedí dieťa po babke a dedovi? Nie je to len charakter appeared first on Vášeň v tebe.