Skip to content
Menu
Menu

Deformuje mach váš trávnik? Môžete ho odstrániť doma

Prečítať článok

16.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/SingjaiStocker).

Mach rastúci na trávniku nevyzerá esteticky, preto sa oplatí poznať účinné metódy jeho odstraňovania. Úloha je o to ťažšia, že mach rastie šialenou rýchlosťou a dokáže prežiť vo veľmi náročných podmienkach.

Ako sa účinne zbaviť machu z trávnika?
Foto: shutterstock/SingjaiStocker

Na akom druhu trávnika sa môže objaviť mach?

Začnime tým, že mach nemá korene, ale pripája sa k spojeniu pomocou tzv. chápadiel, takže môže ľahko zarásť nielen trávnik, ale okrem iného aj skaly a stromy.

Mech rád rastie na zhutnenej, ťažkej, kyslej, zatienenej a vlhkej pôde. Okrem toho, ak je pôda slabo priepustná, prehnojená alebo nie je hnojená vôbec, riziko rastu machu sa zvyšuje.

Ako sa zbaviť machu z trávnika?

Ak chcete minimalizovať riziko výskytu machu na trávniku, je dôležité pravidelne vykonávať vertikutáciu a prevzdušňovanie pôdy.

Vertikutácia trávnika spočíva vo vertikálnom rezaní trávnika v priemere 5 až 15 mm hlboko. Cieľom je odstrániť odumretý rastlinný materiál. Na druhej strane prevzdušňovanie pôdy umožňuje dostatočné prevzdušnenie a harmonický rast trávnika.

Ak na trávniku spozorujete mach, musíte skontrolovať kyslosť pôdy. Ak je pH okolo 5,5, odporúča sa použiť hnojivo bohaté na vápnik. Tým sa zmení pH pôdy z kyslého na neutrálne, čo potlačí rast machu.

Domáci liek na mach na trávniku

Veľmi obľúbenou domácou metódou, ako sa zbaviť machu na trávniku, je príprava zmesi na báze octu a vody v pomere 2:1. Tento roztok nalejte do fľaše s rozprašovačom a nastriekajte ho na všetok mach, ktorý sa na trávniku objaví.

Je dôležité si uvedomiť, že hoci je takáto metóda lacná, bezpečná a šetrná k životnému prostrediu, môže mať len krátkodobý účinok. Ak má pôda vlastnosti, ktoré sme už spomenuli, a pomáha machu rásť, je pravdepodobné, že sa objaví aj inde.

Ak sa chcete zbaviť machu na trávniku, pripravte si domáci postrek na báze octu a vody.
Foto: shutterstock/Virrage Images

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Získajte zelený trávnik bez jediného gramu buriny. Toto je jediný spôsob, ako sa španielski záhradníci zbavujú machu

Spojte tri zložky. Odvar odstráni mach a burinu z vášho trávnika a dlažby.

The post Deformuje mach váš trávnik? Môžete ho odstrániť doma appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj