Skip to content
Menu
Menu

Dlho som bojoval s plesňou. Zvíťazili nad ňou domáce prostriedky mojej matky

Prečítať článok

19.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/S.O.E).

Prašivá pleseň je bežná huba, ktorá napáda širokú škálu rastlín. Dá sa ľahko identifikovať a prejavuje sa ako svetlosivé alebo biele múčnaté škvrny. Dlho som s ňou bojoval, ale vďaka maminým spôsobom som sa jej navždy zbavil.

Ako bojovať proti múčnatke?
Foto: shutterstock/S.O.E

Hoci ide o chorobu, ktorá zriedkavo spôsobuje úhyn rastlín, ak sa nekontroluje, môže nakoniec vážne poškodiť rastliny tým, že ich pripraví o vodu a živiny. Väčšina infekcií spôsobuje menšie poškodenia, ako je žltnutie listov, vädnutie alebo deformácia, ale rastliny môžu byť aj slabé, menej kvitnúť a pomalšie rásť.

Hoci väčšina výrobkov na trhu je zameraná skôr na prevenciu múčnatky, existuje niekoľko domácich prostriedkov na liečbu existujúcej infekcie.

Múčnatku môžete zlikvidovať domácimi prostriedkami. Robia zázraky

Roztok jedlej sódy: Zmiešajte 1 polievkovú lyžicu jedlej sódy a ½ čajovej lyžičky tekutého mydla, napríklad glycerínového mydla, v 1 litri vody. Hojne nastriekajte na hornú a dolnú plochu listov a na všetky postihnuté miesta. Táto metóda môže pôsobiť aj ako preventívne opatrenie.

Múčnatku môžete zlikvidovať pomocou roztoku jedlej sódy.
Foto: shutterstock/HenadziPechan

Mlieko výborne pôsobí na múčnatku. Moja matka používa túto metódu

Zmiešajte 1 diel mlieka s 2-3 diely vody a veľkoryso nastriekajte. Táto metóda funguje celkom dobre, najmä na cukety, melóny a uhorky. Predpokladá sa, že prirodzene sa vyskytujúce zlúčeniny v mlieku nielenže bojujú proti chorobám, ale tiež posilňujú imunitný systém rastliny.

Prerezávanie alebo strihanie môže zachrániť rastliny pri výskyte choroby

Napadnuté listy, stonky, púčiky, plody alebo zeleninu z rastliny odstráňte a zlikvidujte. Niektoré trvalky možno skrátiť až k zemi, čím sa dosiahne nový rast. Poškodené alebo choré listy nekompostujte, pretože spóry sa môžu rozšíriť a prežiť v kompostovanom materiáli. Po použití na infikovaných rastlinách vydezinfikujte nožnice a všetky nástroje.

Ak spozorujete múčnatku, okamžite odstráňte napadnuté časti.
Foto: shutterstock/Germanroam

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Rozlejte ho na záhony a vyhráte boj proti plesni zemiakovej na vašich paradajkách

Ako bojovať proti sivej plesni? Pridajte do vody a postriekajte paradajky. Ochráni to vašu úrodu

The post Dlho som bojoval s plesňou. Zvíťazili nad ňou domáce prostriedky mojej matky appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj