Skip to content
Menu
Menu

Dnes jej chutí, zajtra nie. Čo robiť s vyberavou mačkou?

Prečítať článok

9.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Anastasiya Tsiasemnikava).

Mačky, podobne ako psy, sú domáce zvieratá, ktoré zriedka odmietajú pochúťky a „odmeny“. Zvyčajne sa držia v blízkosti svojej misky a hlasno sa dožadujú naplnenia. Niekedy sa však stane, že mačka stratí chuť do jedla. Začne si vyberať a je ťažké ju povzbudiť k jedlu. Ako sa s týmto problémom vysporiadať?

Ako sa s týmto problémom vysporiadať?
Foto: shutterstock/Anastasiya Tsiasemnikava

Začnime tým, že nechutenstvo mačky by nás malo vždy podnietiť k návšteve veterinára a preventívnej prehliadke. Ak je náš domáci miláčik zdravý a nič mu nie je, všetko nasvedčuje tomu, že sa rozhodol otestovať nás. Chce zistiť, ako veľmi mu jeho správanie môže prejsť. Nezabúdajte však, že mačka, ktorá vyvádza, pravdepodobne nie je úplne spokojná so svojím životom. Klesá jej motivácia loviť, zhoršuje sa jej nálada a sebavedomie. Ak tento stav pretrváva príliš dlho, mačka môže úplne stratiť chuť do jedla. Návšteva dobrého behavioristu bude nevyhnutná. Ako sa tomu dá predísť?

Pravidelné stravovanie

Jedným zo základných a najjednoduchších spôsobov je dohliadať na pravidelné stravovanie. Obmedzí sa tým vyberavosť. To vám umožní normalizovať proces kŕmenia vašej mačky, ktorá bude pokojne čakať na ďalšie jedlo. Bude totiž vedieť, že už nič iné nedostane. Podľa väčšiny veterinárov by mačka mala každý deň zjesť niekoľko malých jedál. Ich hmotnosť by mala byť presne určená a mali by v nich byť zahrnuté ďalšie pochúťky a „odmeny“. Nezriedka sa stáva, že mačka s chuťou zje všetky „pochúťky“ a pohrdne základným jedlom. Takýto spôsob kŕmenia škodí zdraviu mačky. Spôsobuje aj to, že mačka je vyberavá a neustále baží po nových chutiach.

Jedným zo základných a najjednoduchších spôsobov je dohliadať na pravidelné stravovanie.
Foto: shutterstock.com/Art_Volkusha

To, samozrejme, neznamená, že by sme sa mali úplne vzdať dávania „odmien“ našej mačke. Sú ideálne na hranie, keď nám dôjde jedlo, na podávanie liekov alebo na vyčesávanie srsti. Základom výživy nášho domáceho miláčika by však mali byť plnohodnotné, väčšie jedlá, na ktoré si mačka musí zvyknúť. Potom nás nebude nútiť dávať jej „pochúťky“, ktoré sú väčšinou mačacím „fast foodom“ Mali by byť len doplnkom zdravej, vyváženej stravy.

Ochucovadlá

Sú situácie, keď sme nútení dávať mačkám len jeden druh krmiva alebo mäsa. Mačky čoraz častejšie trpia rôznymi druhmi alergií a ochorení, ktoré vylučujú pestrú stravu. Je to veľký problém. Mačka, ktorá nájde v miske každý deň to isté jedlo, začne byť vyberavá. Dokonca stratí chuť do jedla! V tejto situácii sa môžeme pokúsiť zatraktívniť krmivo pomocou „ochucovadiel“.

Aj malé množstvo ochucovadiel môže poškodiť zdravie mačiek s alergiou.
Foto: shutterstock/fantom_rd

Ochucovanie spočíva v pridávaní malých kúskov sušeného mäsa do hlavného jedla, v pridávaní oleja alebo pasty, prípadne aj v pridávaní kvalitného vlhkého krmiva. Samozrejme, produkty použité ako dochucovadlá hlavného jedla musia byť mačkou dobre znášané a nesmú spôsobovať alergie. Aj malé množstvo ochucovadiel môže poškodiť zdravie mačiek s alergiou.

VAROVANIE: Pri pridávaní ochucovadiel sa musí dodržiavať aj hmotnosť jedla. Každý prídavok musí byť zahrnutý do jedálneho lístka mačky.

Malé balenia

Ďalším spôsobom, ako zabrániť vyberavosti vašej mačky, je vybrať si mokré krmivo v malých baleniach. Jedno balenie je zvyčajne jedna porcia. Môžete si byť istí, že vaša mačka dostane vždy čerstvé, aromatické krmivo so správnou úrovňou vody. Výberom malých balení môžete vašej mačke zabezpečiť aj väčšiu rozmanitosť jedál. Každý deň vyskúša inú príchuť, takže pre ňu jedlo nebude nudné.

Výberom malých balení môžete vašej mačke zabezpečiť aj väčšiu rozmanitosť jedál.
Foto: shutterstock/ketlit

Prázdna miska

Ďalším spôsobom, ako bojovať proti mačaciemu vybíjaniu, je zabezpečiť, aby bola miska vašej mačky zvyčajne prázdna. Hoci sa toto riešenie môže majiteľom mačiek zdať drastické, je skutočne účinné. Chovatelia mačiek často hovoria, že pri práci na plný úväzok nechávajú svoju mačku dlhé hodiny samú. Preto potrebuje mať neustále prístup k plnej miske. Je to chyba. Príliš veľké množstva jedla len zhorší problém s vyberavým jedením.

Keď sa mačke odoberie možnosť loviť, môže skutočne stratiť záujem o jedlo.
Foto: shutterstock/Viacheslav Lopatin

Krmivo pre mačky, ktoré zostáva v miske dlhé hodiny, rýchlo stráca svoju čerstvosť. Prestáva tým byť pre mačku atraktívne. Ešte horšie je, že je aj ľahko dostupné. Nepredstavuje pre nášho domáceho miláčika žiadnu výzvu. Miska plná až po okraj zbavuje mačku možnosti loviť. Mačka je predátor, ktorý chce o svoje jedlo bojovať. Tento boj je dokonca zmyslom jej života. Keď sa mačke odoberie možnosť loviť, môže skutočne stratiť záujem o jedlo. Bude vyberavá ešte viac.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Takto funguje pamäť mačky. Mačky si pamätajú viac, ako si myslíme

Mačky alebo psy? Ktoré zviera si vyberiete, ukazuje vašu inteligenciu

The post Dnes jej chutí, zajtra nie. Čo robiť s vyberavou mačkou? appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj