Skip to content
Menu
Menu

Do vody pridajte trochu tohto výrobku z kuchyne. Smútivky uniknú skôr, ako sa otočíte

Prečítať článok

5.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dark Egg).

Ich životný cyklus trvá len jeden mesiac, ale dokážu nám znepríjemniť život – oveľa dlhšie. Hovoríme o smútivkách, ktoré sa snažia zamoriť naše rastliny a pokaziť nám estetiku domácnosti. Ako sa ich zbaviť? Povieme vám niekoľko spôsobov.

Larvy žijúce v pôde vyžierajú korene našich rastlín, ktoré tak strácajú schopnosť vyvíjať sa.
Foto: shutterstock/Dark Egg

Smútivky sú drobný hmyz dlhý asi 6 milimetrov. Podobajú sa malým muškám so žltým bruškom. Najčastejšie sa v našich domácnostiach vyskytujú v dôsledku kúpy novej rastliny. A hoci samotné muchy nie sú pre naše kvety nebezpečné, ich larvy môžu napáchať trochu väčšie škody. Musíte konať rýchlo, pretože sa šíria veľmi rýchlo. Zvyčajne nakladú do pôdy približne 300 vajíčok. Larvy žijúce v pôde vyžierajú korene našich rastlín, ktoré tak strácajú schopnosť vyvíjať sa. Ako sa to dá napraviť?

Domáci liek na smútivky. Ako bojovať proti drobnému hmyzu pomocou niekoľkých základných ingrediencií?

Ak sa chcete zbaviť lietajúcich mušiek, pripravte pre nich „polievku“, ktorá obsahuje:

pol šálky vody,

niekoľko čajových lyžičiek vína alebo jablčného octu,

niekoľko kvapiek prostriedku na umývanie riadu,

trochu cukru.

To všetko sa naleje do plastovej nádoby alebo pohára. Ďalším prvkom, ktorý môže prilákať hmyz, je kurkuma, resp. žltý odtieň, ktorý získate, keď ju rozpustíte vo vode. Takto pripravenú pascu umiestnite do blízkosti rastliny. Ak však nechcete vykonávať takýto pokus, stačí zájsť do obchodu s rastlinami. Tam sa dajú zakúpiť nálepky. Dôležité je, aby boli žlté – tento odtieň majú totiž smútivky najradšej.

Na chytenie smútivky kúpte žlté nálepky v záhradníctve.
Foto: shutterstock/Amelia Martin

Smútivky- eradikácia. Prípravky, ktoré vám pomôžu zbaviť sa lariev

S larvami je to trochu inak; tu musíte pracovať zvnútra von. Jedným zo spôsobov je cesnakový odvar. Do pollitrovej nádoby naplnenej vodou vložte štyri strúčiky cesnaku. Zavrite nádobu a odložte ju do nasledujúceho dňa, aby nabrala silu. Je dôležité, aby stála na suchom, ale aj teplom mieste. Na druhý deň rastlinu zalejte odvarom, ktorý ste pripravili. Tieto kroky by ste mali niekoľkokrát zopakovať, aby ste sa uistili, že ste sa problému zbavili. Ak však nemáte radi vôňu cesnaku a nechcete ho mať v odvare, môžete si pripraviť harmančekový nálev. Potrebujete 8 čajových vrecúšok, ktoré zalejete ½ litrom vriacej vody. Necháte ho prikrytý vylúhovať a potom počkáte, kým vychladne. Dvakrát až trikrát rastlinu zalejete. Takto postupujete v priebehu 10 až 14 dní, aby ste mali istotu, že sa zbavíte škodcov.

Aby ste sa zbavili lariev smútiviek, musíte si pripraviť cesnakový odvar.
Foto: shutterstock/Potanna

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zákerné larvy sedia v kvetináčoch a ničia rastliny. Zbavte sa ich jednoduchým spôsobom a už sa nevrátia

Čierne mušky poletujúce okolo vašich kvetináčov? Urobte si tento domáci prípravok a zbavíte sa ich navždy

The post Do vody pridajte trochu tohto výrobku z kuchyne. Smútivky uniknú skôr, ako sa otočíte appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj