Skip to content
Menu
Menu

Dôležité ošetrenie, ktoré musíte čoskoro vykonať. Viete, ako orezávať čerešne?

Prečítať článok

7.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Oksana Klymenko).

Čerešne sú obľúbeným letným ovocím mnohých ľudí. Z tohto dôvodu sa mnohí záhradkári rozhodnú vysadiť tento strom na svojom pozemku. Čerešne majú svoje požiadavky a jedným z kľúčových ošetrení na udržanie ich zdravia je správny rez. Poradíme vám, kedy a ako ho vykonať. Prerezávanie nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať.

V prípade sladkých čerešní je najdôležitejší jasný rez.
Foto: shutterstock/Oksana Klymenko

Prečo by sa mali čerešne prerezávať?

Strihanie čerešní je dôležitý postup, ktorý môže rozhodnúť o tom, ako bude strom plodiť. Nezabudnite, že je veľmi dôležité, aby strom zostal zdravý a produktívny. Rez udržiava rovnováhu medzi rastom a produkciou ovocia.

Správne tvarovaná koruna stromu umožňuje správnu cirkuláciu vzduchu a zabezpečuje, aby mal každý konár prístup k svetlu. Tým sa zvyšuje odolnosť stromu voči chorobám a škodcom. Na druhej strane sa záhradníkovi uľahčuje zber plodov a používanie postrekov a prípravkov na ochranu rastlín.

Kedy orezávať čerešne?

Čerešne by sa mali strihať raz ročne, tesne po skončení plodenia. Tento termín zvyčajne pripadá na koniec júla alebo prvú polovicu augusta. Tento čas je vhodný na prerezávanie aj vzhľadom na priaznivé poveternostné podmienky. Vo vzduchu je menej spór húb a baktérií v dôsledku vysokých teplôt a nízkej vlhkosti vzduchu. Miesta rezu rýchlo vyschnú a utesnia sa, takže je menšie riziko poškodenia čerešne pri reze.

Čerešne sú skutočným bohatstvom draslíka, ktorého podpora správnej činnosti srdca je neoceniteľná.
Foto: shutterstock/barmalini

Čerešne sa môžu orezávať aj v inom čase. Možno to urobiť skoro na jar, keď na stromoch ešte nie sú púčiky kvetov. Keďže rastlina ešte spí, mala by si s prerezávaním poradiť.

Ako orezať čerešne?

V prípade čerešní je najdôležitejší rez. Vďaka tomu rastlina získa správnu cirkuláciu vzduchu a prístup k svetlu. Pri strihaní odstráňte hrubé, krížiace sa a dovnútra rastúce konáre. Práve tie predstavujú najväčší problém. Musíte odstrániť všetky choré, slabé alebo poškodené výhonky. Ich odstránenie je dôležité pre zdravie rastliny. Zníži sa tým riziko napadnutia chorobami a škodcami. Odstraňujte aj vodné výhonky. Ide o dlhé a zvislé konáre, ktoré vyrastajú z kmeňa alebo hlavných vetiev. Strom na nich neplodí a ich jedinou funkciou je zahusťovať korunu.

Koruna čerešne by mala mať po prerezaní dominantný centrálny kmeň a slabšie bočné vetvy. Práve tento tvar poskytne rastline najpriaznivejšie podmienky na rast a vám najkrajšiu úrodu.

Ak máte v záhrade mladú čerešňu, rez by mal byť silnejší. V tomto prípade ponechajte 3 až 5 bočných vetiev, ktoré budú v nasledujúcich rokoch tvoriť základ koruny. Odstráňte všetky výhonky, ktoré rastú v ostrom uhle, pretože tie sa s najväčšou pravdepodobnosťou zlomia.

Musíte odstrániť všetky choré, slabé alebo poškodené výhonky.
Foto: shutterstock/photowind

Nezabudnite ošetriť rany po prerezávaní záhradníckou masťou alebo fungicídnou emulziou. Tým sa zabezpečí, že sa strom po ošetrení zotaví a neochorie. Orezaná čerešňa môže tiež potrebovať viac vody a viac hnojiva. Ak tieto zložky rastline poskytnete, môžete sa spoľahnúť na úspešnú regeneráciu a rast nových výhonkov.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Útočia škorce na čerešne? Vieme, ako sa ich účinne zbaviť

Takto zachránite svoje čerešne pred prasknutím. Stačí jedna zmena a ovocie neskončí v koši

The post Dôležité ošetrenie, ktoré musíte čoskoro vykonať. Viete, ako orezávať čerešne? appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj