Skip to content
Menu
Menu

Dráma milovníkov kávy v Taliansku. Šálka ​​espressa je čoraz drahšia

Prečítať článok

28.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/mrk_dsignz).

Kto bol aspoň raz v Taliansku, vie, že kultúra pitia kávy je tam iná ako na Slovensku. Talianske podniky podávajú približne 6 miliárd šálok kávy ročne. Káva s mliekom, napr. cappuccino alebo caffe latte, sa zvyčajne konzumuje ráno, s raňajkami. Espresso sa zase najčastejšie objednáva v bare a konzumuje sa „rýchlo“. Ako sa ukazuje, ceny kávy neustále rastú, čo vyvoláva čoraz väčšie obavy u miliónov milovníkov kávy.

Koľko musíte zaplatiť za kávu v Taliansku? Šálka ​​espressa je čoraz drahšia.
Foto: Pixabay/mrk_dsignz

Čo ovplyvňuje nárast cien kávy v Taliansku? Podľa odborníkov to zahŕňa: zlé poveternostné podmienky v Brazílii spôsobujúce problémy s produkciou kávy, kolísanie výmenného kurzu eura voči doláru, ako aj zvýšené náklady na dopravu a ťažkosti v dôsledku krízy v Červenom mori.

Koľko musíte zaplatiť za kávu v Taliansku? Šálka ​​espressa je čoraz drahšia

Šálka ​​espressa stojí vo veľkých mestách až 1,40 EUR. Barov, ktoré podávajú túto kávu za menej ako 1 euro, je čoraz menej. V súčasnosti je priemerná cena espressa v krajine podľa prepočtov talianskej spotrebiteľskej organizácie Assoutenti približne 1,20 eura.

O koľko viac musia Taliani zaplatiť za tento druh kávy? Pred tromi rokmi ste museli zaplatiť 1 euro, čo znamená zvýšenie ceny o takmer 15 %.

Ceny espressa v Taliansku. Pod 1 euro len na juhu

Vyjadrujú sa obavy, že čoskoro možno budete musieť zaplatiť až 2 EUR za malé čierne šálky. Dôležité je, že za posledných šesť mesiacov sa ceny Robusty na burze zvýšili o 90 % a ceny Arabiky o 55 %.

Analýzy združenia ochrancov práv spotrebiteľov ukazujú, že najvyššia cena za espresso je v Bolzane a Trente na severe – vyše 1,30 EUR.

Najlacnejšie je to v Catanzaro na juhu, kde za espresso zaplatíte menej ako 1 euro – priemerná cena je 0,99 eura. V kolíske lahodnej kávy, za ktorú je Neapol považovaný, stojí okolo 1,05 eura.

„Obávame sa, že zvýšenie cien kávy môže v najbližších týždňoch viesť k zvýšeniu cien v baroch aj v obchodoch“

– povedal prezident Assoutenti Gabriele Melluso.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Tieto obaly budú zakázané. EÚ prijala ďalšie ekologické nariadenia

Turisti označili Monu Lisu za majstrovské dielo sklamania. Úrady v Louvri odpovedajú. Chcú ju presunúť

The post Dráma milovníkov kávy v Taliansku. Šálka ​​espressa je čoraz drahšia appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj