Skip to content
Menu
Menu

Hnojenie hrozna touto zložkou je veľkou chybou. Nebudú žiadne plody

Prečítať článok

23.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lukas Gojda).

Vlastná viničná réva vyzerá pôsobivo nielen v záhrade. Ich neuveriteľnou výhodou sú chutné a ekologicky vypestované plody. Aby ste sa však mohli tešiť z bohatej úrody, je potrebné sa o vinič správne starať prostredníctvom hnojenia. Ako a kedy sa má hrozno hnojiť? Vysvetlíme vám, čo má vinič najradšej.

Vinič sa musí počas sezóny trikrát prihnojiť.
Foto: shutterstock/Lukas Gojda

Kedy hnojiť vinič?

Hnojenie viniča sa vykonáva trikrát počas sezóny. Prvýkrát v marci/apríli, teda pred začiatkom kvitnutia rastliny. Ďalšie hnojenie je najlepšie vykonať počas kvitnutia. Toto obdobie je zvyčajne na prelome mája a júna.

Počas sezóny hnojte hrozno naposledy po nasadení plodov. V závislosti od odrody sa tento dátum líši. Preto sa oplatí pozrieť sa na veľkosť úrody. Ak sú plody veľké približne ako hrášok, bude najvyšší čas na prihnojenie pôdy.

Na jeseň potom vinič prihnojte. To sa vykonáva po zbere úrody. Kondicionér pomôže pripraviť rastlinu na nadchádzajúce nízke teploty.

Čím hnojiť hrozno na jar?

Vinič by sa mal na jar hnojiť živinami s veľkým množstvom draslíka a fosforu. Takáto zmes umožní správny rast mladých výhonkov viniča. Budú vytvárať svieže zelené listy, veľké množstvo kvetov a plodov. To je zárukou dobrej úrody.

Pri hnojení hrozna na jar by ste sa mali vyhnúť prípravkom s vysokým obsahom dusíka. Táto zložka výrazne urýchľuje rast rastliny. To má za následok zhoršený vývoj listov, nízku tvorbu kvetov a neskôr aj slabú úrodu.

Vinič hnojený drevným popolom poskytne bohatšiu úrodu.
Foto: shutterstock/Alexandr Vorobev

Okrem toho by sa hroznu mali dodať aj ďalšie živiny, ako sú okrem iného bór, železo, meď, mangán a zinok.

Má vinič rád popol?

Drevný popol je jedným z prírodných, lacných hnojív, ktorými možno rastliny vyživovať. Je bohatý na množstvo základných živín. Najviac však obsahuje draslík, fosfor a horčík.

Ide o živiny, ktoré podporujú pozitívny rast viniča. To znamená, že hrozno sa môže vyživovať popolom. Zlepší fyzikálne a chemické vlastnosti pôdy a úrodu viniča.

Hnojenie hrozna dreveným popolom sa môže vykonávať na jar a na jeseň. Stačí ho zmiešať s pôdou pod rastlinou. Dobre funguje aj jeho pridávanie do kompostu a prihnojovanie pôdy touto zmesou.

Môže sa hrozno posypať kôrou?

Hrozno môžete čo najviac mulčovať kôrou. Táto forma mulčovania zabráni nadmernému odparovaniu vody z pôdy a udrží ju neustále vlhkú. Okrem toho budú citlivé korene rastliny chránené pred veľkými výkyvmi teploty.

Kôra posypaná okolo hrozna zabráni aj rastu buriny. V dôsledku toho sa budú sadenice a plocha okolo nich ľahšie udržiavať v poriadku.

Mulčovanie hrozna zabráni nadmernému odparovaniu vody z pôdy.
Foto: shutterstock/ronstik

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Čím hnojiť vinič na jar? Vyberte si jedno z prírodných hnojív a bude hojne rodiť

Namiesto toho, aby ste ho vyhodili, vyrobte z neho hnojivo na vinič. Váš sused pri pohľade na šťavnaté hrozno zozelenie závisťou

The post Hnojenie hrozna touto zložkou je veľkou chybou. Nebudú žiadne plody appeared first on Vášeň v tebe.