19.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/HiTecherZ).
Kozonoha hostcová je v našej krajine bežná rastlina. Objavuje sa aj v záhradách a zvyčajne sa považuje za nepríjemnú burinu. Nie každý vie, že z tejto podceňovanej suroviny možno vyrobiť prírodné hnojivo na podporu kvitnutia a plodenia, ktoré je skvelé pre domácu zeleninovú záhradu. V tomto článku vám poradím, ako si vyrobiť hnojivo z kozonohy a pre ktoré rastliny ho môžete použiť.
Hnojivo z kozonohy sa výborne hodí na hnojenie paradajok.
Foto: shutterstock/HiTecherZ
Kozonoha kostcová – burina, ktorá pomáha
Kozonoha kostcová (Aegopodium), ktorá sa často považuje za nepríjemnú burinu, sa môže stať najväčším spojencom každého záhradkára. U nás je to bežná rastlina, ktorá rastie divoko na tienistých lúkach, popri poliach a v húštinách. Rovnako bežná je aj v domácich záhradách, kde sa objavuje na menej frekventovaných a nehnojených miestach. Pre mnohých je to nepotrebný a ťažko odstrániteľný druh, no oplatí sa oceniť jeho vlastnosti a využiť ho v prospech záhrady.
Nie každý si uvedomuje, že kozonoha kostcová obsahuje množstvo živín. Na jar obsahuje dusík, zatiaľ čo v lete, v období kvitnutia, draslík. Okrem toho obsahuje mikroživiny, ako sú zinok, meď, mangán, horčík, železo a bór. Všetky tieto prvky sú nevyhnutné pre správny rast, kvitnutie a plodenie rastlín. Prípravou hnojiva z tejto kvitnúcej rastliny získate prírodnú živinu, ktorá je ideálna na letnú výživu zeleniny.
Na prípravu prírodného hnojiva použite kozonohu kostcovú vyklčovanú v záhrade.
Foto: pixabay/WikimediaImages
Ako vyrobiť hnojivo z kozonohy?
Pre mnohých je kozonoha kostcová nepríjemná burina, ja som pre ňu našla skvelé využitie. Z rastliny vyrábam hnojivo, ktoré používam počas celého leta na hnojenie zeleniny v záhrade. Najskôr zbieram kvitnúce stonky kozonohy, pretože obsahujú najviac draslíka, ktorý potrebujú papriky, uhorky a paradajky na kvitnutie a plodenie. Čo je potrebné urobiť ďalej? Tu je návod, ako pripraviť hnojivo z kozonohy kostcovej:
V prvom kroku rozdrvte1 kg kvitnúceho podzemku kozonohy kostcovej a vložte do veľkého plastového vedra;
Potom stonky a listy zalejte 10 l vody, najlepšie dažďovej;
Kvôli nepríjemnému zápachu umiestnite nádobu do odľahlého, tienistého kúta záhrady;
Obsah vedra premiešavajte každý deň približne 2 týždne. Počkajte, kým roztok neprestane peniť.
Na ktoré rastliny použiť hnojivo z kozonohy kostcovej?
Vlastnoručne pripravené hnojivo z kozonohy sa môže používať na zalievanie rastlín počas celej letnej sezóny každé 2-3 týždne. Predtým musíte roztok precediť a zriediť v pomere 1:10 (1 diel tekutého hnojiva na 10 dielov vody). Na ktoré rastliny používať toto hnojivo? V mojej záhrade je užitočný prakticky pre všetky druhy zeleniny, hoci najlepšie na neho reagujú rastliny, ktoré v lete intenzívne kvitnú a plodia. Paradajky, uhorky, papriky a cukety dávajú oveľa lepšiu úrodu, ak sa na nich použije hnojivo z kozonohy kostcovej. Toto hnojivo môžete použiť aj na okrasné rastliny a ovocné kríky a stromy.
Okrem paradajok môžete hnojivom z kozonohy zalievať aj uhorky.
Foto: shutterstock/Katerina Dalemans
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Stredoveký liek na bolesti kĺbov a žalúdka. Liečivá burina sa vracia do priazne
Krásna rastlina s liečivými vlastnosťami. Každý by ju mal mať doma
The post Hnojivo na kvitnutie a plodenie. Používam ho na všetku zeleninu appeared first on Vášeň v tebe.