Skip to content
Menu
Menu

Hnojivo z banánových šupiek. Vyživuje rastliny a odpudzuje vošky

Prečítať článok

18.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/m.dipo).

Mnohí záhradkári používajú domáce hnojivá vytvorené z pomerne nezvyčajných ingrediencií. Jednou z nich sú banánové šupky. Väčšina z nás vyhadzuje zvyšky týchto plodov do odpadu. Je to chyba, pretože z nich možno pripraviť živinu, ktorá rastliny senzačne posilní. Zistite, ako na to.

Ako vyrobiť hnojivo z banánových šupiek?
Foto: shutterstock/m.dipo

Hnojivo vyrobené z banánových šupiek. Pre ktoré rastliny ho možno použiť?

Vo väčšine prípadov považujeme banánové šupky za obyčajné zvyšky. Z tohto dôvodu často vyhadzujeme zvyšky tohto ovocia do odpadu. Ukazuje sa, že je to chyba, pretože sa dajú využiť aj iným spôsobom. Banánové šupky môžete použiť ako prísadu do domáceho hnojiva, ktoré účinne vyživuje vaše rastliny.

Ako môžu obyčajné banánové šupky pomôcť rastu plodín? Ukazuje sa, že tieto ovocné šupky sú plné cenných zložiek. Patrí medzi nich draslík, ktorý je zodpovedný za reguláciu vodnej bilancie rastliny a podporuje aj jej odolnosť. Banánové šupky obsahujú aj fosfor, ktorého dostatočný prísun zabezpečuje správny vývoj koreňového systému a má pozitívny vplyv na kvitnutie a tvorbu plodov.

Mnohí záhradníci si vyberajú hnojivo z banánových šupiek, pretože ide o prirodzený spôsob výživy plodín. Pre ktoré konkrétne rastliny ho možno použiť? Hnojivo z banánových šupiek je ideálne pre kvety (napr. lopatkovec, hortenzie, vianočný kaktus a ruže) a ovocné stromy a kríky. Niektorí ľudia používajú prípravok z banánových šupiek na výživu paradajok.

Lopatkovec možno hnojiť banánovými šupkami.
Foto: shutterstock/Tatiana Foxy

Recept na hnojivo z banánových šupiek. Prírodná výživa pre rastliny

Výroba hnojiva z banánových šupiek vo forme extraktu nie je zložitá. Treba však mať na pamäti, že šupky by sa mali nechať stáť približne 48 hodín. To je dôležité, ak plánujete hnojiť svoje rastliny na daný deň, v takom prípade je potrebné zabezpečiť, aby bol prípravok pripravený v dostatočnom predstihu.

Ako pripraviť hnojivo z banánových šupiek? Celá vec je triviálna. Stačí si zaobstarať litrovú nádobu s viečkom. Do nádoby vložte 1 dôkladne umytú a nakrájanú banánovú šupku. Pred vložením šupky do nádoby je nevyhnutné ju očistiť, aby ste sa zbavili akýchkoľvek zvyškov z postrekov. Keď je nakrájaná šupka v nádobe, musíte ju zaliať 1 litrom vlažnej vody. Uzavrite nádobu a nechajte ju na tmavom mieste približne 48 hodín. Po uplynutí tejto doby sa šupka zriedi vodou v pomere 1:1 a kondicionér je pripravený na použitie.

Výroba hnojiva z banánových šupiek vo forme extraktu nie je zložitá.
Foto: shutterstock/johan kusuma

Ako používať hnojivo z banánových šupiek?

Zriedené hnojivo z banánových šupiek stačí na mierne zalievanie rastlín, ktoré potrebujú výživu. Nič vám nebráni použiť tento výťažok aj na výživu izbových rastlín. Hnojenie by sa malo uskutočniť približne raz za tri týždne.

Zaujímavosťou je, že prírodný prípravok z banánových šupiek sa dá použiť aj ako postrek proti voškám. Hotový prípravok potom stačí naliať do ručného rozprašovača a postriekať príslušné rastliny.

Banánové šupky možno použiť aj pred výsadbou do pôdy. V tomto prípade stačí narezanú šupku zakopať na mieste, kde chcete neskôr niečo zasadiť. Zvyšky plodov sa rozložia a dodajú pôde živiny. To poskytne v budúcnosti vysadenej rastline lepšie podmienky na rast.

Banánové šupky možno použiť aj pred výsadbou do pôdy.
Foto: súkromný archív

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Vyhadzujete banánové šupky? Pripravujete rastliny o šancu na lepší život

Banánové šupky nevyhadzujte. Lacnejší a účinnejší prípravok na leštenie rastlín nenájdete

The post Hnojivo z banánových šupiek. Vyživuje rastliny a odpudzuje vošky appeared first on Vášeň v tebe.

Source