Skip to content
Menu
Menu

Hyacinty majú tiež svoje obdobie slávy. A ako sa o ne staráť po odkvitnutí? Odporúčame

Prečítať článok

16.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kolpakova Svetlana).

Krása hyacintov upúta nielen ich úzkymi a dlhými listami, ale predovšetkým ich intenzívne sfarbenými kvetmi a sladkou vôňou. Správne vybrané vytvoria po čase v záhrade pestrofarebné škvrny. Hoci starostlivosť o ne počas kvitnutia je kľúčom k tomu, aby čo najdlhšie lahodili oku, neoplatí sa ich opustiť, keď stratia svoje žiarivé farby. Ako sa staráte o kvitnúce hyacinty? Odporúčame.

Ako sa staráte o kvitnúce hyacinty?
Foto: shutterstock/Kolpakova Svetlana

Kedy kvitnú hyacinty?

Jar je v plnom prúde, a to znamená jediné – je čas oživiť balkóny, terasy a záhrady, ktoré sa ešte stále nachádzajú v zimnom období. Na začiatok je tu menej príjemná úloha odstrániť zvyšky plodín, ktoré neprežili niekoľko chladných a snehom naplnených mesiacov. Po dávke námahy je čas prejsť k prebudeniu spiacich rastlín, ktoré dodajú domácemu priestoru čarovný nádych. Jedným z najzaujímavejších druhov je hyacint, vytrvalá okrasná rastlina pochádzajúca z juhozápadnej Ázie.

Hyacinty budú kvitnúť už koncom apríla a začiatkom mája. Počas kvitnutia potrebuje rastlina stály prístup k mierne vlhkému substrátu. V kombinácii s dostatočne vysokou teplotou 16 až 20 stupňov Celzia a dávkou teplého slnka sa vám rastlina rýchlo odmení pútavými kvetmi. Približne v druhej polovici mája je čas na kvitnutie hyacintov. Ako sa potom o rastlinu starať, aby prežila do ďalšej sezóny?

Čo robiť s hyacintmi po odkvitnutí?

Nie je potrebné odpisovať prezretý hyacint. Stačí vykonať niekoľko opatrení v starostlivosti, aby v budúcom roku opäť kvitol. Prvým krokom po odkvitnutí by mal byť rez kvetenstva. Kvetinári odporúčajú dodatočne skrátiť celú stonku asi 2 cm nad zemou. Ako by sa mali ošetrovať listy hyacintov? Odborníci odporúčajú nechať ich uschnúť samé.

Nie je potrebné odpisovať prezretý hyacint.
Foto: shutterstock/Mariia Boiko

Počas tohto obdobia je dôležité rastlinu pravidelne zalievať, pretože vtedy sa v cibuli hromadia živiny na nasledujúce mesiace. Stojí za to vedieť, že usychanie listov možno rozdeliť do dvoch kľúčových fáz. V prvej pomaly žltnú a až v ďalšej fáze usychajú. Smutne visiace a suché listy hyacintov sú znakom toho, že je čas postarať sa o cibuľu, ktorá je ukrytá hlboko v zemi.

Cibuľky hyacintov po odkvitnutí

Plán starostlivosti o cibuľky hyacintov sa začína ich veľmi opatrným vykopávaním zo zeme. Potom z nich odstráňte všetky korene a odumreté stonky a nechajte ich vyschnúť. Ďalším krokom je umiestnenie rastliny do nádoby. Dobre poslúži kartónová škatuľa alebo malá drevená debnička.

Nezabudnite, že cibuľky nesmú byť naukladané na sebe.
Foto: pixabay/Muecke

Nezabudnite, že cibuľky nesmú byť naukladané na sebe. Je oveľa lepšie umiestniť ich v tesnej blízkosti vedľa seba. Cibuľky umiestnite na suché, chladné a dobre vetrané miesto. Najlepšie je umiestniť ich na chodbu alebo do pivnice. Spiace cibuľky hyacintov budú tráviť čas do októbra alebo novembra. Až potom sa vrátia späť do kvetináča, kde sa prikryjú čerstvou porciou zeminy. Ak sa rozhodnete presadiť hyacinty do záhrady, môžete to urobiť už koncom septembra alebo začiatkom októbra.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Odkvitol hyacint v kvetináči? Nevyhadzujte ho, urobte toto a vyrastú z neho nové kvety

Kedy vysádzať hyacinty? Predtým nezabudnite na jednu vec. Budú rásť krásne a zdravé

The post Hyacinty majú tiež svoje obdobie slávy. A ako sa o ne staráť po odkvitnutí? Odporúčame appeared first on Vášeň v tebe.